Aronia z pochodzenia jest dość blisko spokrewniona zarówno z jarzębiną, jak również z jabłonią i gruszą, gdyż należy do tej samej rodziny (różowate) oraz podrodziny (jabłkowe).
W naszym kraju uprawiana jest przede wszystkim aronia czarno owocowa, zwana też ciemno owocową, czy po prostu czarną. Można z niej wytwarzać wiele ciekawych produktów spożywczych, takich jak soki, nalewki, przetwory, koncentraty, czy niektóre desery. Oprócz walorów smakowych uzyskiwanych napojów i potraw, koniecznie należy również wspomnieć o ogromnych właściwościach leczniczych tej rośliny oraz niezwykłej łatwości uprawy.
Właściwości owoców
Mało który owoc wykazuje tyle właściwości leczniczych co aronia. Przede wszystkim stosowana jest przez osoby z wysokim ciśnieniem, skutecznie je obniżając, między innymi poprzez usuwanie złogów cholesterolu z żył. Zawartość antocyjanów, dzięki którym aronie posiadają ciemny, prawie czarny kolor, nadaje tym owocom przeciwutleniające działanie. Jest to wykorzystywane nie tylko przy spowalnianiu procesów starzenia, ale również przy chorobach nowotworowych i problemach z krążeniem. Oczywiście nie są to jedyne jej walory, a na długiej liście znajdują się również: wzmacnianie naczyń krwionośnych i zapobieganie m.in. żylakom i pękaniu naczynek włosowatych, zmniejszanie skutków wszelkiego rodzaju napromieniowania (np. od telewizora, czy komputera), wzmacnianie odporności na promieniowanie UV, łagodzenie dolegliwości wątroby oraz trzustki, zmniejszanie skutków ubocznych leków używanych przy leczeniu nowotworów, oczyszczanie organizmu ze szkodliwych toksyn i zmniejszanie niepotrzebnego napięcia nerwowego. Jest też cennym źródłem witamin A, C, E, PP oraz witamin z grupy B. Zawiera również dużo węglowodanów, kwasów organicznych, a także mikroelementów.
dodane na fotoforum: