Waniewo gm.Sokoły

Waniewo gm.Sokoły

Historia parafii.

Wieś Waniewo być może istniało, początkowo jako gród mazo­wiecki strzegący przeprawy na Narwi; blisko wsi znajduje się te­ren grodziska po zamku spalonym około 1528 r. W XV w. Waniewo należało do książąt litewskich, od 1509 r. było własnością Radziwiłłów, potem innych rodów. Parafię w Waniewie utworzono w 1511 r., przy wcześniej istniejącym kościele. Kolejny drewniany kościół zbudowano około 1636 r., zaś murowany ukończono w 1887 r. Został on zniszczony w 1944 r. – pozostało dziesięć procent uszkodzonych murów, odbudowę wykonano do 1950 r.

Kościół jest w stylu neoromańskim z cegły, tynkowany, trójnawowy. Na frontonie jest nisza a w niej nowa figura Matki Boskiej Niepokalanej. W kościele są trzy drewniane ołtarze. W głównym znajduje się obraz Matki Bożej z 1968 r. na zasłonie jest obraz św. Anny, w zwieńczenie obraz św. Józefa, po bokach stoją figurę św. Piotra i Pawła. W lewym ołtarzu bocznym umieszczono obraz św. Mikołaja z 1896 r., w pra­wym - obraz św. Antoniego.

Do zabytków należą: z XVII wieku - kielich i krucyfiks, z XVIII wieku - relikwiarz Krzyża Świętego, z XIX wieku - kielich, chrzcielnica, krzyż ołtarzowy, lichtarze i obrazy Chrystusa Ukrzy­żowanego (w zakrystii), z początku obecnego stulecia - epitafium marmurowe Romana Rostworowskiego.

W pobliżu kościoła znajdują się: dzwonnica w stylu neoromań­skim, z cegły, tynkowana, czworoboczna, jednokondygnacyjna, zbudowana około 1880 r., wysoka na 17 m; wysoki Krzyż metalowy z figurą Pana Jezusa z 1987 r.; grota z 1988 r.

Na cmentarzu grze­balnym jest kaplica z cegły, tynkowana, na planie prostokąta, wzniesiona około 1880 r.

Przy wyjeździe ze wsi w kierunku Kowalew­szczyzny znajduje się figura przydrożna murowana w 1855 r.

dodane na fotoforum:

mykaja

mykaja 2009-08-31

Dziękuję, pozdrawiam i buziaki zostawiam :*****

witka

witka 2009-08-31

pieknie i dziekuje za szczegolowy opis ,spokojnej nocy zycze

dodaj komentarz

kolejne >