...z urlopowych wojaży po ziemi świętokrzyskiej...
Życzę Wam radosnych dnia i dużo słońca,każdego dnia....pozdrawiam ciepło...
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu – polski rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Skalbmierzu, (powiat kazimierski), województwo świętokrzyskie.
HISTORIA
Murowany kościół wzniesiony w końcu XII lub na początku XIII wieku, na pewno przed 1217 rokiem, gdyż w tym roku dokumenty wspominają Gubertusa Prepozyta Skalbmierskiego. Według tradycji fundacje kościoła przypisuje się Skarbimirowi Awdańcowi. Jednak kronikarz Jan Długosz sądził że fundatorem romańskiej świątyni musiał być krakowski biskup. Była to budowla jednonawowa, zamknięta apsydą (w jej miejscu widnieje dziś trapezowe zamknięcie gotyckie z przyporami) i dwiema czworobocznymi wieżami od strony zachodniej, miała pokaźne rozmiary, wieże mierzyły przeszło 20 metrów wysokości. Kościół był przebudowany i inkastelowany w 1235 roku przez Konrada I mazowieckiego. W 1241 roku miejscowość najechali Tatarzy, zniszczyli świątynię.
Obecny kościół wzniesiony został w stylu gotyckim w XV wieku, z zachowaniem pozostałości budowli romańskiej. Orientowany, murowany z kamienia, nietynkowany. Kronikarz Jan Długosz wspomina, że na miejscu dawnego kościoła, zniszczonego skutkiem wieku, za jego czasów, z ofiar złożonych przez wiernych oraz biskupów krakowskich, powstał wspaniały, nowy, murowany kościół. Budowany w dwóch fazach: nawy w I połowie XV wieku, a pod koniec XV wieku wydłużone – prezbiterium. W czasie budowy wzorowano się na typowych rozwiązaniach stosowanych w krakowskich kościołach gotyckich. Pozostałością pierwotnego romańskiego kościoła z przełomu XII i XIII wieku są: dwie wieże, zachodnia część prezbiterium i dolna część południowej ściany prezbiterium. Nawa główna z nawami bocznymi stanowią kwadrat. W każdej nawie są trzy przęsła. Prezbiterium równej szerokości z nawą główną. Obecne sklepienia naw z wieku XVII kolebkowo-krzyżowe dla których wykorzystano pierwotne żebra przyścienne z XV wieku, sklepienie prezbiterium krzyżowo-żebrowe oryginalne gotyckie. Na przełomie XV i XVI stulecia od północy do prezbiterium dostawiono wysoką, dwuprzęsłową zakrystię oraz skarbczyk. Od strony północnej i południowej wznoszą się dwie wieże czworoboczne i czterokondygnacyjne, nieco podwyższone w II połowie XIX wieku z neogotyckimi hełmami. Portale: z kruchty północnej do nawy bocznej gotycki z I połowie wieku XV, ostrołukowy, o szerokich, bogato profilowanych ościeżach; z prezbiterium do zakrystii portal wczesnobarokowy z 1 połowy XVII wieku, marmurowy prostokątny. W XVII wieku do elewacji frontowej dobudowano nowy barokowy szczyt fasady, nad wejściem głównym umieszczono rzeźby przedstawiające postacie świętych.
Do 1819 roku był kościołem kolegiackim
myszka2 2018-07-02
Witam Cię Martusiu,pozdrawiam cieplutko,,,,życzę radosnego,pogodnego dnia słońca,radości,,,,piękny pomnik naszego Jana Pawła II,,,,,wspaniałe twoje podróże Kochana
maly52 2018-07-02
Piękne miejsca odwiedzałaś w czasie urlopu, zazdroszcżę...super opis.... serdeczności dla Ciebie Marto... słonecznego tygodnia ...:))
davie 2018-07-02
Ładny kościół i widać, że zbudowano go w dwóch stylach.
Za to papież wygląda jak żywy.
Miłego wieczoru Marto.
ewusia 2018-07-02
Teraz mamy wreszcie wakacje i więcej czasu na zwiedzanie
i fotografowanie. Interesujące miejsca zwiedzasz Martusiu
i ładnie nam je pokazujesz. Pozdrawiam.
jaworr 2018-07-02
Martuniu, masz piękne ujęcia i opisy....co wiele dają w oglądaniu...:)
Miłego wieczoru życzę..:)
spider6 2018-07-03
....Miłej codzienności w słonecznych barwach
Serdeczności moc....
Wspaniałego calutkiego dnia życzę.:)
adam24l 2018-07-03
Ciekawe miejsce.
Chociaż przez chwilę.
Miłego wtorku i środy. Zapraszam do głosowania na top10 i Propozycje.
izka08 2018-07-03
Niektóre miejsca z tej Twojej wędrówki mamy zaliczone i znamy,ale nie wszystkie.Pozdrawiamy.
roza51 2018-07-05
Piekny kosciol,pomnik JPIIi ciekawa historia,
gratuluje Martusiu ciekawej galerii:)
(komentarze wyłączone)