wieś Krępsk chata unikat

wieś Krępsk chata unikat

Krępsk - Krampczk, Krameig, Kramsko - to nazwy wsi spotykane w dokumentach historycznych. Okolice Krępska należą do najwcześniej zamieszkałych świadczą o tym znaleziska z okresu rzymskiego i wczesnego średniowiecza. Na półwyspie wrzynającym się w przepiękne Jezioro Krępskie znajdował się kiedyś gród obronny, a nad brzegami jeziora były ślady osadnictwa obronnego.
Pierwszy dokument mówiący o Krępsku pochodzi z 1351 roku i dotyczy młyna na rzece Cylnicy, a potwierdzenie tego faktu znajdujemy w dokumencie z 1360 roku o młynarzu Rochekanic. W dokumencie z około 1344 roku wydanym dla Pawłówka wspomina się o „antigue ville Crompesk" czyli o wsi Krępsk.
Z czasów jagiellońskich w dokumentach lustracji z 1565 roku podano, że wieś miała 52 włóki, które uprawiało 18 chłopów, 2 sołtysów i pleban. We wsi był kościół parafialny do którego należało sąsiednie Stołczno. W czasach reformacji kościół został utrzymany przez katolików, w którym później działali jezuici z Chojnic. Wieś dotknięta została również kataklizmem pożaru , spłonął również kościół.