Meteory klasztor św. Stefana

Meteory klasztor św. Stefana

Skała na której znajduje się klasztor św. Stefana była zamieszkana przed 1200 r. Ma dwa kościoły. Pierwszy pod wezwaniem św. Stefana i drugi pod wezwaniem św. Haralamba. Stary kościółek św. Stefana został zbudowany prawdopodobnie w roku 1350 przez mnicha Jeremija. Jego cudowne freski z biegiem czasu, oraz od cięcia szablą zostały uszkodzone. Natomiast kościółek św. Haralamba został zbudowany przez mnichów Theofanisa i Amwriosiosa w roku 1798. Ma trzy kopuły i jest bardzo okazały. W środku znajduje się cudowny ołtarz, rzeźbiony w drewnie, święty stół mszalny - również rzeźbiony.

W 1333 r. w klasztorze przebywał cesarz bizantyjski Asdronikos III Paleologos. Od tego czasu klasztor otrzymał przydomek cesarskiego i patriarchalnego. Cesarz darował klasztorowi ziemię i dary. Dzisiaj jest połączony z innymi miejscami za pomocą mostu długości 8m. Dawniej ten most był ruchomy - ze względu na bezpieczeństwo klasztoru.

W skarbcu klasztoru obok pamiątek znajdują się: krzyże, naczynia liturgiczne, obrazy, szaty duchownych, epitafium Jezusa, rękopisy symboliczne w miniaturach złocone pasy z roku 1778, złotem haftowane rękawy Dymitriadisa Gawrila i innych. Również znajduje się tam cudowne wotum św. Haralamba. Dźwięczne hymny śpiewane przez mnichów dniem i nocą głoszą ich radość, odczuwają jak ich dusza unosi się do nieba.