Dostępny dla zwiedzających.
Wnętrze podzielone na dwie części: dla kobiet (babiniec) i mężczyzn (sala modlitewna). Wejście dla kobiet umiejscowione jest na głównej osi budynku. Zwieńczone jest trójkątnym tympanonem, po którego bokach wznoszą się dwie wieże. Wejście dla mężczyzn znajduje się w bocznej ścianie. Pomieszczenie dla kobiet jest znacznie mniejsze od sali modlitewnej i oddziela je od części męskiej drewniane przepierzenie, w którym na wysokości około 1 m wykonano podłużną wycięcie, zasłonięte białą, przejrzystą tkaniną. W czołowej ścianie sali modłów, ukierunkowanej na południowy wschód, znajduje się mała wnęka – mihrab, w której przechowuje się święte księgi.
Wnętrze udekorowane jest dywanami, a ściany muhirami – kaligraficznymi zapisami cytatów z Koranu[.
Modlitwy
Za życia ostatniego kruszyniańskiego imama Aleksandra Bajraszewskiego regularnie odbywały się piątkowe nabożeństwa. Obecnie chutby głoszone są wyłącznie w wielkie święta dniach odwiedzin białostockiego imama].
Właściwa modlitwa ma miejsce w części męskiej. Wierni stoją w rzędach z twarzami skierowanymi w stronę Mekki (na południe od Kruszynian)[. Stronę tę wskazuje mihrab (nisza w ścianie). Na prawo od niszy znajduje się minbar (rodzaj kazalnicy), z którego imam wygłasza kazanie. Podczas modlitwy wierni wykonują odpowiednie ruchy rąk i ciała w myśl rytuału zwanego salat. Modlitwy odbywają się w języku arabskim.
(Wikipedia)
Przepraszam, że mało do Was zaglądam... Nadrobię jak się wyrobię :)
dodane na fotoforum:
adam24l 2024-05-06
Ciekawe miejsce.
Miłego poniedziałku .Zapraszam do głosowania na top10 i propozycje.
tuhal55 2024-05-07
Ciekawe,ciekawe-nigdy nie miałam okazji być-
pozdrawiam w deszczowy,wtorkowy poranek...miłego dnia.
opali 2024-05-08
lubię drewnianą architekturę, takie miejsca mają swój specyficzny, niepowtarzalny klimat :)
komar1 2024-05-08
Piękne miejsce. Byliśmy tam (w meczecie i pobliskim mizarze) kilka lat temu. Oprowadzał nas duchowny. Potem pojechaliśmy na obiad do lokalnej, a la tatarskiej, restauracji, Jedliśmy: jedni kartacze, inni (w tym ja) poliewkę (bądź podobnej nazwy) smaczną, gęstą zupę.