MADAME TUSSAUD - MIEJSCA, KTÓRYCH NIE ZNACIE

MADAME TUSSAUD - MIEJSCA, KTÓRYCH NIE ZNACIE

1/ [Louis XVI] Ludwik XVI (23 sierpnia 1754 - 21 stycznia 1793) - król Francji od 1774 r., wnuk Ludwika XV, z dynastii Burbonów.
Lata panowania Ludwika XVI to czasy wielkich problemów gospodarczo-finansowych państwa. W trakcie wojny z Austrią, prowadzoną od kwietnia 1792 r., zresztą na wniosek Ludwika XVI, podjął on nieudaną ucieczkę, wraz ze swą rodziną, do Belgii. Podejrzewany, w związku z tym o współpracę z dworem austriackim, utracił wówczas zaufanie nawet dotąd przyjaznych mu kręgów rewolucyjnej burżuazji. Po klęskach wojsk francuskich król został więc zawieszony przez Zgromadzenie Narodowe i uwięziony.
W styczniu 1793 r., po procesie o zdradę państwową, król Francji Ludwik XVI został skazany na śmierć i zgilotynowany. Ludwik XVI został stracony 21 stycznia 1793 na Placu Rewolucji w Paryżu. Po wydarzeniach 10 sierpnia 1792 król Ludwik XVI został formalnie pozbawiony władzy i uwięziony razem z rodziną w dawnym klasztorze templariuszy znanym jako wieża Temple. 20 września 1792 nowo wybrany Konwent Narodowy potwierdził trwałe zniesienie monarchii we Francji, nie był jednak w stanie natychmiast rozstrzygnąć kwestii dalszych losów króla. O zorganizowaniu mu procesu "wobec Narodu" reprezentowanego przez Konwent przesądziło odkrycie w dwa miesiące później listów z "szafy żelaznej", które potwierdzały kontakty Ludwika XVI z Austrią i Prusami, automatycznie tworząc podejrzenie o zdradę stanu. Proces zakończył się wyrokiem skazującym na śmierć. Ludwik XVI, pod nazwiskiem Ludwika Kapeta, został zgilotynowany 21 stycznia 1793.
2/ Maria Antonina właściwie: Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich (ur. 2 listopada 1755, w pałacu Hofburg, w Wiedniu - zm. 16 października 1793, w Paryżu) - arcyksiężniczka austriacka, Królowa Francji. Była piętnastym dzieckiem i zarazem jedenastą (ostatnią) córką cesarza Cesarstwa Rzymsko-Niemieckiego - Franciszka I Lotaryńskiego i Marii Teresy Habsburg. Były to już lata tuż przed Wielką Rewolucją Francuską i królowa, okrzyknięta przez gawiedź paryską jako Madame Deficit, stała się winną za cały ówczesny finansowy krach Francji. W rzeczywistości Maria Antonina była o wiele mniej rozrzutna niż następczyni (od 1804), cesarzowa Józefina, która posiadała 500 toalet, 700 par butów i zaciągała milionowe długi. Takie też było jedno z głównych oskarżeń, obok zdrady narodowej, jakie postawił jej później Trybunał Rewolucyjny, skazując w 1793 na szafot.
3/ Carrier - Wszyscy podsądni w procesie Ludwika XVI zostali skazani na śmierć i straceni. Przez zgilotynowanie:... Carrier, Fouche, Collot d'Herbois .
4/ Jacques-René Hébert (ur. 15 listopada 1757 w Alencon, zm. 24 marca 1794 w Paryżu), francuski dziennikarz i działacz polityczny doby rewolucji francuskiej, przywódca hebertystów. Pochodził z zamożnej rodziny mieszczańskiej. W czasach przedrewolucyjnych prowadził dość awanturniczy tryb życia, nie stroniąc od skandali. Jego przeciwnicy – już w epoce rewolucyjnej – wypominali mu m.in to, że będąc administratorem paryskiego teatru Varietes, zdefraudował poważną sumę pieniędzy. Ideą, która zapewniła Hébertowi entuzjazm paryskiej ulicy – zwłaszcza kręgów półpiśmiennych proletariuszy – było wydawanie gazety "Pere Duchesne", założonej we wrześniu 1792. Hébert został aresztowany w marcu 1794 przez Komitet Ocalenia Publicznego z polecenia Robespierre'a. Redaktora ludowej gazetki i jego stronników oskarżono o to, że są agentami władzy zagranicznej, korumpują lud i chcą siłą zagarnąć władzę. Oskarżonych skazano na śmierć przez zgilotynowanie 24 marca 1794.
5/Maximilien Marie Isidore de Robespierre (ur. 6 maja 1758 w Arras, zm. 28 lipca 1794 w Paryżu) – francuski adwokat i mówca, członek Stanów Generalnych i Konstytuanty, jeden z czołowych przywódców rewolucji francuskiej, przywódca lewicowego klubu jakobinów; z powodu swojej nieskazitelnej uczciwości zwany nieprzekupnym. Robespierre nie był inicjatorem Wielkiego Terroru w czerwcu i lipcu 1794. Cieszył się opinią niezwykle skromnego, a przez cały okres rewolucji mieszkał w jednym wynajętym pokoju. Robespierre kierował niepodzielnie polityką Francji do lipca 1794, gdy został obalony przez Konwent Narodowy i bez sądu zgilotynowany w wyniku przewrotu 9 thermidora.