Galeria Krakowska-wejście do Galerii...
(widok z Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego)
(z serii: idąc ulicami Krakowa)
Kraków, luty 2012
"Galeria Krakowska – galeria handlowa w Krakowie przy ul. Pawiej, tuż obok Dworca Głównego i kilka minut drogi od Rynku Głównego.
Galeria Krakowska to jedna z kilku budowli, znajdujących się w projekcie tzw. Nowego Miasta. Budowę rozpoczęto 12 października 2004, a otwarcie nastąpiło 28 września 2006...
Galeria ma 3 piętra (w tym jedno podziemne, połączone dwoma tunelami z dworcem kolejowym, stacją Krakowskiego Szybkiego Tramwaju Dworzec Główny Tunel i Regionalnym Dworcem Autobusowym przy ul. Bosackiej),... Łączą się one ze sobą w 3 miejscach...
W 2007 Galeria Krakowska dostała tytuł najgorszej budowli roku przyznawanej przez stowarzyszenie Archi-Szopa. Budowli zarzucono przede wszystkim "nieciekawą formę architektoniczną, która zasysa życie do swego wnętrza".
Południowa fasada widoczna z reprezentacyjnego dla miasta placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego (znajdującego się na głównej trasie pieszej z dworca głównego do centrum miasta) została pozbawiona szklanego wykończenia w 2009 roku po serii wypadków, które ujawniły wadę konstrukcyjną mocowania tegoż wykończenia. W czerwcu 2011 roku rozpoczął się ponowny montaż szklanej elewacji w zmienionej technologii."
(z wikipedii)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Galeria_Krakowska
dodane na fotoforum:
wierzb 2012-02-05
Często w niej bywam Basiu :D:D
Miłej niedzieli życzę i ciepełka w domowym zaciszu :-))
miner1 2012-02-05
Ta nowoczesna budowla wizerunkowo jest lepsza od byłego , prowincjonalnego dworca PKS i szeregu ohydnych baraków , lecz swoją formą architektoniczną nie zachwyca .
Nowoczesność bryły Galerii Kraków rażąco kontrastuje z neogotyckim charakterem Dworca Głównego .
miner1 2012-02-05
" Nazwa zwyczajowa, nazwa wernakularna (łac. vernaculus – ojczysty, rodzimy), nazwa rodzima, nazwa popularna – utrwalona regionalnie lub środowiskowo, powszechnie stosowana, nienaukowa nazwa obiektu lub grupy obiektów, np. w biologii – organizmów lub ich grup (taksonów). Nazwy zwyczajowe mogą być odmienne w różnych językach, grupach etnicznych i krajach, a nawet regionach tego samego kraju. W odróżnieniu od nazw naukowych i oficjalnych (np. międzynarodowych, łacińskich lub zlatynizowanych) tworzenie nazw wernakularnych nie jest regulowane kodeksami nomenklatorycznymi lub jest regulowane kodeksami o zasięgu lokalnym. "
Wikipedia
miner1 2012-02-05
Nazwy urzędowe .
" W tym celu uchwalono rozporządzenie (z mocą ustawy) Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 października 1934r. o ustalaniu nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych oraz o numeracji nieruchomości (Dz. U. Nr 94, poz. 850 z późniejszymi zmianami), które mówiło, iż w stosunkach publicznych wolno używać nazw miejscowości jedynie w brzmieniu urzędowym, ustalonym w trybie tego rozporządzenia. W 1948r. rozciągnięto ten zapis również na obiekty fizjograficzne. "
MSW
mopsik 2012-02-05
Idziemy na kawę czy na zakupy.. ? Ja chyba zostanę w domu do wiosny. A opis Galerii przedni.
miner1 2012-02-05
Basiu !
Przepraszam Ciebie za swoje wątpliwości adresowane do Ciebie !
Życzę miłego dnia !
(komentarze wyłączone)