Pałac Padniewskich w Pilicy

Pałac Padniewskich w Pilicy

Pilicka rezydencja jest jedną z ciekawszych w Polsce. Zasadniczo ma kształt pałacu, ale umocnienia wokół nadają jej charakter obronny. W XVII w. zamek odbito z rąk
Szwedów i wykorzystywano jeszcze w latach 80. XX w., niestety, dziś stoi pusty i zaczyna popadać w ruinę.
Historia pałacu rozpoczęła się, według części badaczy, jeszcze w średniowieczu, za czasów Toporczyków-Pileckich. Dowodzą tego odkryte niedawno stare fundamenty. Bez wątpienia po 1610 r. starosta oświęcimski, Wojciech Padniewski, który od 1590 r. władał hrabstwem pileckim, przeniósł swoją siedzibę ze Smolenia do nowej renesansowej rezydencji w Pilicy.
Po Padniewskim hrabstwo przejął Jerzy Zbaraski, a po jego śmierci kolejnym właścicielem dóbr został jego krewny, książę Krzysztof Wiśniowiecki. W 1639 r. córka Wiśniowieckiego, Helena, wniosła rezydencję w Pilicy w wianie podskarbiemu koronnemu, staroście piotrkowskiemu i kasztelanowi krakowskiemu Stanisławowi Warszyckiemu, który otoczył zamek nowoczesnymi bastionowymi fortyfikacjami.
W 1731 r. kolejną właścicielką terenów została wdowa po królewiczu Konstantym Sobieskim, Maria Józefa z Wesslów Sobieska. Ta pobożna kobieta odnowiła pilicki zamek w duchu francuskim, a o zbawienie duszy zatroszczyła się, fundując kościół oraz klasztor Reformatów.
Od połowy XIX w. pałac w Pilicy często przechodził z rąk do rąk. Jego ostatnimi przedwojennymi właścicielami byli Arkuszewscy, którzy udostępnili go zwiedzającym, by mogli podziwiać m.in. wartościowe sztychy francuskie, wielką salę balową z portretami właścicieli zamku i posadzkami z tafli dębowych, sztukaterie sufitów, holenderskie piece, zbiór porcelany oraz liczne obrazy.
Po II wojnie światowej utworzono tu dom dziecka, a w latach 80. XX w. dom poprawczy. Na przełomie lat 80. i 90. XX w. zaniedbany zabytek kupiła Barbara Piasecka-Johnson, rozpoczynając w nim remont, który jednak rychło stanął w miejscu z powodu roszczeń spadkobierców. Sprawa utknęła w sądach, a stan pilickiego kompleksu z roku na rok się pogarsza.
W pobliżu rezydencji na turystów czeka jeszcze jedna atrakcja - 13-hektarowy park pałacowy (wpisany do rejestru zabytków) założony przez Marię Józefę Sobieską, łączący cechy parku barokowego z angielskim. Na jego obrzeżach zachowały się mury twierdzy z sześcioma bastionami. Pod fortyfikacjami widać zarośniętą fosę.
https://www.pascal.pl/atrakcja.php?id=27147

stara88

stara88 2012-07-02

POZDRAWIAM SERDECZNIE
MUSZE SIE Z TOBA WYBRAC W TAKI PLENER
LUBIE TAKIE MIEJSCA

stara88

stara88 2012-07-03

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

dalia22

dalia22 2012-07-03

w B&W , też fajnie , tajemniczo :) szkoda ze tyle pałaców stoi i niszczeje .. :)pozdrawiam cieplutko :)

dodaj komentarz

kolejne >