11 listopada 1919 roku przybyli do Różanegostoku salezjanie.

11 listopada 1919 roku przybyli do Różanegostoku salezjanie.

Zgromadzenie zostało zaproszone przez biskupa wileńskiego bł. Jerzego Matulewicza na wniosek ks. Witolda Sarosieka, pierwszego proboszcza różanostockiego po przywróceniu kościoła katolikom i reaktywowaniu parafii.

Rozpoczął się nowy etap w dziejach Różanegostoku naznaczony odnowieniem i rozwojem kultu Matki Bożej Różanostockiej i dokonaniami zakładu oświatowo wychowawczego. Czczony do dziś cudowny nowy obraz Różanostockiej Wspomożycielki namalowany w Warszawie przez mało znanego artystę Jana Sawczyka był konsekrowany w 1929 roku. Określa się go mianem salezjańskiej kopii pierwszego wizerunku wywiezionego przez prawosławne mniszki w głąb Rosji w 1915 roku, którego nie udało się odzyskać.

Działalność oświatowa charakteryzowała się wysokim poziomem nauczania w gimnazjum, jedynej średniej szkoły w powiecie sokólskim w okresie 20-lecia międzywojennego. Potwierdzeniem tego są świadectwa i droga życiowa wielu absolwentów z tamtego okresu oraz z lat 1944-1954. Od roku 2002 została wznowiona działalność w dziedzinie oświaty i wychowania. Dzieła wychowawcze tworzą: Salezjański Ośrodek Wychowawczy, bursa, szkoła podstawowa i gimnazjum. Trudna praca jest prowadzona z chłopcami kierowanymi tu przez sądy rodzinne.

Obchody 90-rocznicy przybycia salezjanów odbyły się w niedzielę 4 października. Gospodarzami uroczystości byli proboszcz ks. Stanisław Kutwiński i dyrektor wspólnoty przy dziełach wychowawczych ks. Zenon Jakuboszczak. Uroczystej Koncelebrowanej Mszy św. w bazylice Ofiarowania NMP przewodniczył Metropolita Białostocki abp. prof. dr hab. Edward Ozorowski. W koncelebrze inspektorię warszawską reprzezntował ks. Józej Pietrusik, ekonom inspektorialny. Byli też księża reprezentujący kapitułę metropolitalną białostocką, byłych wychowanków salezjańskich, sąsiednie parafie diecezjalne i salezjańskie, poprzedni proboszczowie i dyrektorzy (ks. Lucjan Dąbrowski i ks. Sławomir Goworek). Kazanie wygłosił ks. Wojciech Szulczyński, inspektor w latach 1978-1984. Mszę koncelebrował też jego następca na tym stanowisku ks. Zdzisław Weder. Przewodnim motywem wypowiedzi ks. Szulczyńskiego była wdzięczność Bogu, Matce Najświętszej, parafianom oraz sympatykom dzieła salezjańskiego, wreszcie współbraciom i siostrom salezjankom.

Siostry przybyły do Różanegostoku w roku 1922 tworząc tu pierwszą w Polsce placówkę, założoną przez sługę bożą siostrę Laurę Meozzi. Założyły szkołę i sierociniec, w których opiekowały się ofiarami I wojny światowej.

Kazanie było teologiczną i historyczną syntezą ostatnich 90 lat salezjańskiego Różanegostoku w kontekście 150-lecia założenia zakonu przez św. Jana Bosko. W słowie na zakończenie Mszy św. abp E. Ozorowski podkreślił ogromną rolę zgromadzenia w odbudowie polskości na tych terenach po zaborach oraz współpracę z diecezją i jej duchowieństwem, którą uznał za wzorcową. Po Mszy Metropolita Białostocki dokonał poświęcenia nowej stolarni, w której część chłopców z gimnazjum salezjańskiego będzie przyuczana do pracy w zawodzie stolarza. Następnie poświęcił kaplicę w budynku ośrodka wychowawczego.

Gośćmi uroczystości byli posłowie Krzysztof Jurgiel z Białegostoku i Jarosław Zieliński z Suwałk, przedstawiciele władz gminnych i wojewódzkich władz samorządowych, wojewody, kuratorium, byli wychowankowie salezjańscy, dyrektorzy szkół z parafii i gminy.

danka55

danka55 2009-11-12

Pięknie pięknie ,wspaniała uroczystość
Kochana brakuje zakończenia ,
I Ja tam byłam............
Pozdrawiam, słonka życzę

stif56

stif56 2009-11-12

Świetny opis Bogusiu ..................pozdrawiam cieplutko:)

dodaj komentarz

kolejne >