:))))

:))))

* Kościół został oddany wiernym w 1463 roku i funkcjonuje prawie nieprzerwanie do dziś.
* Rekomendowany jest jako obiekt wart zwiedzania w ramach dwustukilometrowej pętli rowerowej wokół Poznania ze względu na unikalne zabytki stanowiące wyposażenie kościoła, m. in. płytę pamiątkową Mikołaja Tomickiego wykonaną w pracowni braci Vischer w Norymbergii w roku 1524. Jej zleceniodawcą był syn fundatora Piotr Tomicki, biskup krakowski i przemyski, podkanclerz Zygmunta I. W Polsce znajduje się tylko kilka takich płyt: oprócz Tomic m. in. cztery zdobią Katedrę Poznańską, a w europie pozostało ich tylko dwanaście.
* Świątynia została wpisana w 1932 roku do Rejestru Zabytków Polskich, jej wartość historyczna poświadczona jest licznymi opracowaniami z zakresu historii sztuki. W 2007 roku wyposażenie i wystrój kościoła zostały wpisane do Rejestru Zabytków Polskich.
* Obiekt stanowi perłę wielkopolskiej, wiejskiej architektury gotyckiej z elementami baroku, w każdym przewodniku po Wielkopolsce figuruje kościół pw. Św. Barbary jako atrakcja historyczna gminy Stęszew.
* Kościół wymaga kompleksowego remontu, w przeciwnym razie posłuży wiernym jeszcze najwyżej trzy lata.
* Dzięki dotacji Urzędu Miasta i Gminy Stęszew zostało w 2007 roku sfinansowane wykonanie kompleksowej dokumentacji budowlano-konserwatorskiej wraz ze specyfikacją robót, przedmiarami i kosztorysem całościowego remontu świątyni.



Parafia planuje wykonanie remontu etapami, wspierając się dotacjami instytucjonalnymi i z Unii Europejskiej.
Realizacja programu kompleksowego remontu kościoła wymaga jednak od Parafii poniesienia znacznych kosztów związanych z wdrożeniem tego projektu. Ze względu na to, iż liczy ona tylko 604 Parafian, stanowiąc najmniejszą parafię w diecezji poznańskiej, nie jest w stanie ich samodzielnie udźwignąć.
Ksiądz Proboszcz Parafii wraz ze społecznością lokalną prosi osoby prywatne oraz firmy o wsparcie finansowe, o zostanie Darczyńcą Świątyni.

(komentarze wyłączone)