Pałac Dzieduszyckich i Park Romantyczny w Zarzeczu

Pałac Dzieduszyckich i Park Romantyczny w Zarzeczu

Pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu powstał z inicjatywy Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej w latach 1817-1819. Projekt został wykonany częściowo przez Magdalenę (szkice) i rysownika Józefa Tabaczynskiego, jednak w głównej mierze przez architekta Chrystiana Piotra Aignera.
Pałac został wybudowany w stylu \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"empire\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\". Fundamenty postawiono w miesiącu sierpniu 1817 roku, zaś w lutym 1819 odbyło się już uroczyste śniadanie wydane przez hrabinę.
Charakterystyczną cechą pałacu jest umieszczona w południowym narożniku rotunda w stylu rzymskim. Od strony wschodniej do murów pałacu przylega oranżeria.
Wyposażenie pałacu w większości zaprojektowała sama Magdalena Morska.
W okresie swojej świetności pałac posiadał pięknie wykończone wnętrza. Charakteryzowała go bogata ornamentyka utrzymana w jasnej tonacji barw, marmurowe kominki, alabastrowe figury sprowadzone z Włoch, kolekcja rzeźb, figur i obrazów oraz meble wykonane przez miejscowych rzemieślników.

Dzięki hrabinie Zarzecze stanowiło wraz z Łańcutem i Przeworskiem ośrodek życia towarzyskiego i kulturalnego w regionie. Zespół parkowy jest miejscem spotkań i wypoczynku mieszkańców, a także wielu imprez plenerowych organizowanych przez Gminne Centrum Kultury. Park ma wiele uroku, przywróconego dzięki rewitalizacji wykonanej w 2011 roku.

Park romantyczny w Zarzeczu jest jednym z najstarszych na terenie powiatu przeworskiego. Pięknie zaprojektowany i zagospodarowany przez Magdalenę z Dzieduszyckich Morską na początku XIX stulecia.
Hrabina sprowadziła egzotyczne kwiaty, krzewy, pnącza i drzewa, i urządziła park w stylu romantycznym.
Zagospodarowała starorzecze Mleczki, przekształcając je po części w staw wraz ze sztuczną wyspą, podnosząc w ten sposób walory estetyczne zespołu pałacowego.
Zabytkowy kompleks o powierzchni 7,5 hektarów usytuowany jest na wzniesieniu, poniżej którego znajduje się starorzecze Mleczki z usypaną sztucznie wyspą.
Park przecinają liczne alejki, odtworzone w 2011 roku, które umożliwiające dostęp do najpiękniejszych zakątków. Park pełen jest starych dębów, najstarsze z nich mają ponad 500 lat. Obok oranżerii rośnie 250-letni tulipanowiec amerykański a przed wejściem do pałacu – najokazalszy w powiecie 200 letni platan klinolisty.

źródło:PODKARPACKI REGIONALNY PORTAL TURYSTYCZNY

dodane na fotoforum:

himitsu

himitsu 2013-10-23

Ładny pałac , ciekawy opis.

wena8

wena8 2013-10-27

Piękny park ...lubię takie miejsca . Pozdrawiam życząc udanego wieczoru:)

izka08

izka08 2014-01-07

piękny ten pałac a i altanka jest super .....byliśmy tam latem ...pozdrawiamy

fotlik

fotlik 2014-01-14

Dobrze ze Zarzecze.

dodaj komentarz

kolejne >