Nazwa wsi pochodzi od ław karczemnych - w 1800 roku była tu osada z karczmą.
W 1959 roku, gdy utworzono Kampinoski Park Narodowy, na jego terenie znajdowało się 71 wsi. W 1975 roku podjęto decyzję o dobrowolnych wykupach na koszt państwa i do końca 2005 wykupiono 80% gruntów.
Po wysiedlonych wsiach i osadach pozostały fundamenty domów, pozostałości piwnic i przekrzywione płoty. Na ich teren w naturalny sposób wkracza przyroda zarastając miejsca gdzie ongiś żył człowiek. Gdzieniegdzie, w szczególności na dawnych polach uprawnych posadzono las. Często natura okazała się tak żywotna, iż trudno już doszukać się pozostałości niektórych osiedli.
Wiosek-widm jest w Kampinosie sporo, w większości nie figurują na mapach, ich nazwy przejęły okoliczne uroczyska, rezerwaty i szlaki. Wioska Ławy liczyła przed wykupami około 160 mieszkańców w 41 gospodarstwach.
Ławy, 28 października 2007 (wtedy jeszcze jakaś pamiątka po tej wsi istniała, dziś ponoć nie ma nic)
adzw84 2011-03-16
W tym domu do 2004 mieszkali moi dziadkowie Irena i Jerzy Dąbrowscy.
Mieszkali tam od momentu stanu wojennego. Babcia wcześniej mieszkała w Warszawie a dziadek w Szczecinie :D
Na podwórku była studnia, stajnia dla konia-Kajtka, pies, i dużo rupieci :) Za podwórkiem na północ jest jakaś rzeczka, dziadek łowił tam ryby. Na podwórku jest też duże drzewo, chyba jesion :) Bawiliśmy się tam. Niedaleko jest też pomnik przyrody. Mega duży dąb. Jak byliśmy mali nie mogliśmy do objąć :)
A w letniaku w niedziele jedliśmy w letniaku rosół. :D
Naprzeciwko był też dom. Mieszkała tam taka kobieta, chyba Werka :D