Przepraszam ale dopiero jutro odwiedzę Wasze galerie. Dzisiaj przedstawiam wspomnianego tajemniczego ptaka, którego spotkałem na wczorajszej wyprawie na stawy. Jest nim bączek, najmniejsza czapla w Polsce. Jest wielkości gołębia i mierzy zaledwie 30-38 cm o rozpiętości skrzydeł 45-58cm. Bardzo rzadko można obserwować tego ptaka trzcinowisk, który doskonale wykorzystuje swoją barwę ochronną. Wczoraj miałem wyjątkowo dużo szczęścia, że ptak "zechciał" mi tak pozować. Jednak chętniejsza do zdjęć była pani bączkowa a pan nie bardzo, co widać na zdjęciach. Praktycznie po raz trzeci w życiu miałem okazję oglądać ten gatunek a kuzyna tej czapli, bąka widziałem tylko raz w rezerwacie "Stawy Milickie". Bączka uważa się za gatunek nieliczny o tendencji spadku liczebności. Przyczyną jest głównie nasza działalność, poprzez osuszanie terenów podmokłych, likwidowanie trzcinowisk nad stawami, przy rozlewiskach rzek, wreszcie regulacja rzek. Ptaki porzucają gniazda niepokojone przez motorówki, wędkarzy. Niemniej nad stawami (nawet niedużymi) z bujną roślinnością możemy spotkać ten niezwykły gatunek. Ciekawostką jest, że w razie niebezpieczeństwa ptak staje słupka, wyciągając wysoko szyję a dziób stawia pionowo. Gdy siedzi na pędach trzciny,potrafi lekko kołysać się w lewo, prawo zgodnie z ruchem poruszających się szuwarów. Wszystko ma celu stać się niewidocznym dla wroga, co często się udaje. Najbardziej aktywny jest o zmierzchu i wtedy też najczęściej żeruje. Oczywiście poluje też w dzień z zasiadki. Wtedy to usadowiony na trzcinie, tuż nad lustrem wody chwyta przepływające drobne ryby, kijanki, żaby. Zjada też ślimaki, owady.Bączki zakładają gniazda w gęstych trzcinach, niekiedy nisko na krzewach. Budują je z pędów trzcin,liści tataraku, sitowia, gałązek. Samica składa 4-6 jaj, które wysiaduje na zmianę z partnerem przez 17-21 dni. Pisklęta rosną szybko i po około 2 tygodniach, mogą opuścić gniazdo. Trzymają się wówczas pędów roślin, utrzymując się dzięki mocnym palcom. Pisklęta wyglądają niezwykle, jak stworki z bajki i warto obejrzeć je sobie na zdjęciach w internecie. Bączki opuszczają nas szybko, bo już w sierpniu a niekiedy we wrześniu. Lecą do Afryki środkowej. Zbadano,że za jednym zamachem potrafią pokonać ogromny dystans i przelecieć przez Morze Śródziemne i Saharę. Powracają do nas zwykle pod koniec kwietnia lub w maju. https://www.onlinephotographers.org/pl/foto/72/
albisia 2011-07-20
Rewelacyjna sesja z bączkami. Gratuluję szczęścia spotkania tego ciekawego ptaka.
babcia6 2011-07-20
Bączek chyba pierwszy raz na Garnku.
Zdjęcia bardzo ładne.
Gratuluję :)))
ankam 2011-07-20
Witaj Czesiu! To piękny prezent dla nas, ale także i dla Ciebie w dniu Twoich Imienin! I z tej okazji życzę Ci kolejnych cudownych fotografii z obserwacji przyrody, zdrowia i wszelkiej pomyślności!!!! Miłego Imieninowego wieczoru Ci życze:)))
toni60 2011-07-20
Profesjonalny opis.Piękne zdjęcie bardzo tajemniczego ptaka.Spotkałem go tylko dwa razy.
henry 2011-07-20
Podziwiam - naprawde miałes szczęsc ie a fotki są doskonałe.
Opis, ktory zamieściłeś jest ciekawy. Jak mało wiemy o tych naszych (czasowych) wspólmieszkańcach..
waldi56 2011-07-20
Często słuchałem ich charakterystycznego " śpiewu " natomiast nigdy ich nie widziałem. Zdjęcie rewelacyjne....moje gratulacje !!!
ircia61 2011-07-20
Piękny bączek....chyba jeszcze takiego nie spotkałam...wspaniała fotka....pozdrawiam :))
robelk 2011-07-20
Gratuluję gatunku i dobrej fotki :) Ja nie miałem jeszcze okazji spotkać tego ptaka, choć często go słyszę.
pantoja 2011-07-20
Możesz dzisiaj świętować. Z okazji imienin, dużo zdrowia, radości i pięknych zdjęć oraz wysokiego konta w banku, tak aby na wszystko wystarczało i nie ubywało:)
dzik39 2011-07-20
Jak zwykle niesłychanie interesująco w obrazie i słowie u Ciebie. Podoba mi sie bardzo. Pozdrawiam
kazia53 2011-07-20
Witaj Czesławie w dniu Twoich Imienin :-) Zycze samych szczesliwych chwil, duzo zdrowia i wspaniałych zdjec, za dotychczasowe pieknie Ci dziekuje i pozdrawiam najserdeczniej :-)
kazia53 2011-07-20
Piekny jest ten dzis prezentowany bączek, wyjątkowy i jak sie okazuje najmniejsza czapla... swietnie z opisem. Jak dobrze, ze tu Jestes w garnku :-)
irenna 2011-07-21
Witam i nadal jestem pod wielkim wrażeniem Twoich zdolnośći fotograficznych ślicznie..
basiah 2011-07-21
Witaj Czeslawie:)
przepiękna samiczka bączka:) Czyli lubią cieplo.Bo do Afryki odlatują,gdzie zawsze jest upalnie:)dobrze,ze mozemy go goscic u siebie,choc w te letnie miesiące:)
Piękna fotka:)
sapiens 2011-07-21
Miło jest poczytać Twe pochlebne słowa pod mymi zdjęciami, ale patrząc na Twą galerię brzmią one jakby trochę ironicznie. Bardzo rzadko spotyka się takie połączenie pierwiastka estetycznego z funkcją edukacyjną tak jak u Ciebie.
zaba84 2011-07-21
piękny ...
energy1 2011-08-01
...słyszałam je minionej wiosny dość często na Podlasiu, ale nigdy nie udało mi się ich zobaczyć...