Z konieczności stosowałem stary obiektyw Nikona z lat 90-tych i niestety widać niebieskie obwódki. Obecnie stosowane soczewki ED trochę niwelują tę wadę tj. aberrację chromatyczną. Zniczek to gatunek bliźniaczy z mysikrólikiem. Odróżniamy go po białej brewce biegnącej nad okiem i czarnym pasku ocznym. Na szczycie głowy samiec posiada pomarańczową "koronę" z piór, która podnosi się gdy ptak jest zaniepokojony. Dla porównania zamieszczam trochę dalej fotkę mysikrólika. Zniczek występuje w większej części Europy, poza niektórymi rejonami Wlk.Brytanii i Skandynawii. W Polsce to nieliczny ptak lęgowy zamieszkujący głównie bory iglaste i mieszane. Częściej spotkamy go na południu kraju, oraz Pomorzu i Mazurach. Poza lasami gnieździ się również w grupach świerków w parkach i na cmentarzach. Wykryć go można najszybciej po głosie, którym jest śpiew o bardzo wysokich tonach. Co ciekawe przez osoby starsze może być niesłyszalny. Skoro go słyszałem to nie jestem jeszcze taki starszy,ha,ha,ha... Zniczek to ptak raczej trudny do obserwacji, gdyż najczęściej przebywa wysoko w koronach drzew (głównie iglastych), gdzie żeruje. Nieraz zawisa na chwilę przy gałązkach i wtedy można go zlokalizować. Wiele razy wychodziłem na spacery, by sfotografować naszego bohatera ale najczęściej wychodziły mi nędzne fotki. Tylko jeden raz podszedłem tego właśnie śpiewającego zniczka, który na moje szczęście siedział nisko na gałązce. Zrobiłem kilka zdjęć, które też nie należą do doskonałych ale nie dość, że w lesie iglastym jest dość ciemno to z konieczności posługiwałem się kiepskim obiektywem. Zniczek odżywia się drobnymi owadami. Raz udało mi się zaobserwować, jak złapał dużego owada i dobrą chwilę trwało nim się uporał ze zdobyczą. Gniazdo buduje około 20 dni i stanowi je głęboka, grubościenna czarka wpleciona w gałązki świerka. Budowla ta jest na tyle ciepła, że samiczka może opuścić gniazdo nawet na pół godziny. Zbudowane jest z mchu, porostów a wyścielone sierścią i piórami. Ścianki gniazda są 3,5 cm grubości a po silnych deszczach budowla może być 5 razy cięższa i nie spadnie. Ptaki odbywają zwykle 2 lęgi w roku, pierwszy w maju. Samica składa 8-10 jaj i wysiaduje 14-17 dni. Rodzice karmią pisklęta w gnieździe przez 17-21 dni a później jeszcze poza gniazdem. Niezwykły jest podobno widok maleństw przytulonych do siebie, siedzących rządkiem na gałązce i oczekujących na jedzonko. Zniczek przylatuje do nas w kwietniu a odlatuje w październiku na Zachód Europy lub do krajów śródziemnomorskich.
akolen 2012-04-18
Witam Cię Czesławie bardzo serdecznie,świetne foto,podziwiam ,jak również podziwiam Twoją wielką wiedzę na temat tych miłych,pięknych ptaków:)))Pozdrawiam gorąco i życzę kolejnych tak udanych fotek:))
sonyh50 2012-04-18
Opis lepszy jak na Wikipedia,-jak słabe światło
to trzeba mieć naprawdę dobry i jasny obiektyw
a taki kosztuje tyle co śr.kl.samochód.
Pozdrawiam
jaareck 2012-04-18
extra całosc
ankam 2012-04-18
Uroczy ptaszek i świetny szczegółowy opis! Poznaję dzięki Tobie, nawet o takim nie słyszałam! Pozdrawiam serdecznie:)
hasan1 2012-04-18
fajniutki
damianf 2012-04-18
:) także ostatnio uchwyciłem na obiektywie zniczka, mam go w galerii :), lecz...mój aparat nie poradził sobie za bardzo, ale nawet ładnie wyszło :p, to niezwykłe spotkanie było. Pozdrawiam serdecznie ;).
elza100 2012-04-18
Ciekawy ptaszek i opis ...Pozdrawiam Cię Czesiu milutko i życzę dobrej nocki i słonecznego ,radosnego czwartku ;-)
iza57 2012-04-18
Śliczny ptaszek...Spokojnej nocki...Dobranoc:)
ogrod 2012-04-19
Miłego słonecznego dnia życzę i pozdrowienia ślę :)))
ale się rozśpiewał.......