Słowiańskie początki miasta
Ślady osadnictwa ludzkiego na terenie Budziszyna, tzw. kultury łużyckiej, pochodzą z V – IV wieku p.n.e. Budziszyn był grodem założonym przez Słowian połabskich z plemienia Milczan. Przed rokiem 1000 w Budziszynie, na miejscu zdobytego grodu słowiańskiego, Niemcy założyli zamek Ortenburg, wokół którego powstało późniejsze miasto. Pierwsza pisana wzmianka o nim pochodzi z 1002 r. Gród odgrywał strategiczną rolę w czasie wojen polsko-niemieckich z lat 1002–1018. W 1002 miasto zostało przyłączone do Polski przez Bolesława Chrobrego. W 1018 r. w Budziszynie został zawarty pokój między Bolesławem Chrobrym i cesarzem Henrykiem II pozostawiający miasto w granicach Polski. Podczas IV wojny polsko-niemieckiej w 1029 roku miasto zostało obronione przez Polaków w trakcie niemieckiego oblężenia.
Miasto powiatowe w Niemczech, we wschodniej części kraju związkowego Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, siedziba powiatu Budziszyn, nad rzeką Sprewą, liczy 38 690 mieszkańców (2019). Nazwa miasta pochodzi od n. os. Budzisz (Budzisław, Budzsław – staropolskie imię męskie, złożone z członów Budzi- ("budzić") i -sław ("sława"). Mogło oznaczać "ten, który zyskuje sławę". Imię to notowane jest w Polsce od 1136 roku)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Budziszyn
dodane na fotoforum:
cicha72 2023-11-09
Ładne miejsce :) re. Mi się udało tą monetę na oko znaleźć nie mam sprzętu. Bylam trochę w szoku takim pozytywnym :)
amarea 2023-11-12
Podoba mi się to, w jakim stylu pokazujesz ostatnio odwiedzane przez Ciebie miasta, bo to bardzo w moim stylu! Mmm... Kolory bajkowe, a do tego tutaj tajemnicza na niebie z chmur niespodzianka ;))