Stacje polarne w Antarktyce – placówki badawcze założone przez różne państwa w Antarktyce. Stacje te składają się głównie z kontenerów badawczych i mieszkalnych oraz własnego źródła energii (generatora prądu). Do stacji polarnych zalicza się wszystkie stacje działające w ramach Komitetu Naukowego Badań Antarktycznych (Scientific Committee on Antarctic Research – SCAR). Stacje rozmieszczone są na samym kontynencie oraz na wyspach Antarktyki. Obecnie istnieje 39 całorocznych i 41 stacji czynnych tylko latem, a ponadto placówki dające bardziej ograniczone możliwości bytowe i mniej wygód: 18 obozów i 2 schronienia.
W sezonie zimowym półkuli południowej czerwiec – sierpień 2004 roku w stacjach polarnych przebywało 1028 osób personelu, a w sezonie letnim od grudnia 2004 do lutego 2005 – 3822 osób.
demost1 2013-02-22
Wielkie Księstwo Zachodniej Antarktydy
Na Antarktydzie nie mieszka nikt oprócz pracowników baz naukowych. W traktacie antarktycznym uzgodniono bowiem, że teren ten nie może znaleźć się w posiadaniu żadnego kraju. Ale czy nie może należeć do jednej osoby?
Na ten pomysł wpadł Amerykanin Travis McHenry, który w 2001 roku ogłosił powstanie Wielkiego Księstwa Zachodniej Antarktydy. Rozciąga się ono na obszarze Ziemi Marii Byrd, w zachodniej części lodowca, do którego pretensji nie zgłasza żaden kraj na świecie. Stolicą została Wyspa Piotra I. Zachodnia Antarktyda posiada własną flagę, a także znaczki i monety. Żadne "normalne" państwo nie uznało jednak jej istnienia.