Jest to zupełnie inne miejsce niż przełom Dunajca położony około 20 km na północny wschód. Rzeka nie przebija się przez masyw górski, tylko przepływa miedzy dwoma skałami. O ile nad Dunajcem podziwiamy najbliższe otoczenie, to wzniesienia przełomu Białki tworzą dodatkowo wspaniały punkt obserwacyjny na bardzo rozległą okolicę.
Skały przełomu Białki od dawna przyciągały ludzi. W jaskiniach Obłazowej archeolodzy odnaleźli ślady człowieka neandertalskiego, który zamieszkiwał ją ok. 50 tysięcy lat temu, oraz niezwykłe znalezisko, jakim jest bumerang. Po rozpoczęciu prac archeologicznych jaskinię zamknięto, dla turystów. Polecam nabyć leszczynowy bumerang od miejscowych dzieciaków, które w sezonie czasem je tu sprzedają i spróbować swoich sił.
Rzeka Białka jest naturalną granicą między Spiszem (Kramnica) a Podhalem (Obłazowa Skała) wyjątkiem jest Nowa Biała - spiska wieś po „niewłaściwej” stronie. Przełom Białki znajduje się na granicy tej miejscowość. Część mszy odprawia się tu w języku słowackim. Zabudowa Nowej Białej jest całkowicie odmienna od okolicznych podhalańskich wsi. Jeśli ktoś wybierze się na wycieczkę z Białki Tatrzańskiej (około 5 km) będzie zaskoczony te miejscowości różni wszystko. Mieszkańcy tych dwóch sąsiadujących ze sobą wsi nie utrzymują ze sobą żadnych kontaktów.