[33513037]

Godnym uwagi są także obrazy w ołtarzu głównym, uratowane prawdopodobnie z poprzedniego kościółka. Główny obraz przedstawia uśmiechniętą św. Barbarę, patronkę świątyni. Po bokach mniejsze obrazy ze św. Katarzyną, Barbarą, Wojciechem i Stanisławem - a więc patronami Polski i diecezji krakowskiej. Obrazy pochodzą z XVII wieku. Warto dodać że przed rokiem w prezbiterium znajdował się wspaniały i sławny tryptyk gotycki, malowany tempera na desce, a znany jako "Tryptyk z Mikuszowic".
Mikuszowicka świątynia posiada też piękne rzeźby. Najpiękniejsza z nich to lipowa, pozłacana statua Matki Boskiej z Dzieciątkiem, datowana na lata 1420-30. W kościele znajdują się jeszcze dwa późnobarokowe posągi św. Jana i św. Łukasza przeniesione tu ze zboru w Białej oraz dwie kamienice kropielnice z XVIII wieku. Ponadto w ołtarzu głównym zwraca uwagę rokokowe tabernakulum, pochodzące z dawnego kościoła parafialnego w Wilkowicach.
Nad wejściem w nawie mieści się typowy chór muzyczny, rozbudowany w XIX wieku, z nowszymi organami. Przedsionek pod wieżą posiada już wystrój współczesny.
Piękno Mikuszowickiego kościoła dostrzegali artyści. Odwiedzała go Maria Konopnicka podczas swego pobytu we wsi. Kilkakrotnie malował go znakomity akwarelista Julian Fałat.
Warto przyjechać do małego kościółka w Mikuszowicach, w którym możemy spokojnie usiąść i podumać o Bogu, zbójnikach i dawnych polskich czasach, wdychając woń starego drzewa.