Kościół w Ozorkowie i jego otoczenie
Krytyka jak zwykle miło widziana... niestety nadal z jednego RAW-a
dodane na fotoforum:
miron51 2010-01-04
Śliczne zdjęcie.......miłego wieczoru....:))))
okasia 2010-01-04
ja powiem tak - zdjęcie ma w sobie coś, ale do mnie jakoś to nie przemawia... jak widzę fotki w HDR - to mam wrażenie, że są jakieś takie... zimne.... jakby mnie ciarki przechodziły... takie mało przyjemne odczucia mam
tenia66 2010-01-04
brawo Dorotko - Jesteś pilną uczennicą - ja jeszcze tak mało wiem w tym temacie - pozdrawiam:)
dotur57 2010-01-04
To wszystko wygląda trochę jak ilustracja komputerowa...Na tym polega HDR???
Przyjemnego wieczorku życzę:)
jolkas 2010-01-04
ogólne wrażenie pozytywne, widać dużo szczegółów ....trenuj dalej...dobrze Ci to idzie...
izolden 2010-01-04
Kobieta ma tyle siły, że zadziwia mężczyzn. Dźwiga ciężary losu, rozwiązuje problemy, jest pełna miłości, radości i mądrości. Uśmiecha się gdy chce krzyczeć, śpiewa gdy chce jej się płakać, płacze gdy się cieszy i śmieje gdy się boi.
Jej miłość jest niekontrolowana.
Jedyna niesłuszna w niej rzecz to to, że często zapomina ile jest warta...
NIE ZAPOMINAJMY WIĘC! JESTEŚMY CUDOWNE!:)
Dodaj to do profilu TYLKO CUDOWNYM KOBIETOM, które znasz...
Ja właśnie to zrobiłam:)
reniuska 2010-01-04
Dorotko cudenko zdjęcie
Przepięknej ,nocki, pełnej słodkich senków :)))
mszwab 2010-01-04
doskonałe foto - gratuluję ! ... jeśli to próba to zakończona powodzeniem super :)))
setulow 2010-01-04
podziwiam :)
fluidek 2010-01-04
mnie się bardzo podoba, choc za hdr nie przepadam
mocarny 2010-01-04
no to ja sie popisze :) fajowa fota i dobra proba tylko tak dalej :) a oto i kilka slow dla rozjasnienia tematu osobom ktore nie wypowaidaja sie bo nie wiedza o co chodzi :)
HDR - (High Dynamic Range) technika uzyskiwania zdjęć obiektów o dużej rozpiętości jasności
W terminologii polskiej funkcjonuje skrót HDR i oznacza technikę komponowania zdjęć, która umożliwia względnie poprawne odtworzenia obiektu który ma obszary bardzo jasne i bardzo ciemne. Wykonując zdjęcie takiego obiektu z:
1. ekspozycją prawidłową dla obszarów najjaśniejszych otrzymamy zdjęcie na którym obszary najjaśniejsze będą odtworzone prawidłowo a najciemniejsze będą czarne, bez widocznych szczegółów.
2. ekspozycją prawidłową dla obszarów najciemniejszych otrzymamy zdjęcie na którym te najciemniejsze obszary będą odtworzone prawidłowo a obszary najjaśniejsze będą białą plamą, bez żadnych szczegółów.
możemy je następnie nałożyć na siebie odpowiednim programem i otrzymać zdjęcie, na którym widać s...
trawka 2010-01-04
ciekawy efekt, ale nadal nie wiem o co chodzi....
pozdrawiam cieplutko, bo u mnie ziąb i dobranoc...
mocarny 2010-01-04
szczegóły i w jasnych i w ciemnych obszarach.
Technika HDR
polega na zrobieniu kilku (2 do 3) zdjęć takiego obiektu z różnymi nastawieniami ekspozycji i następnie na nałożeniu ich na siebie. Do nałożenia potrzeby jest odpowiedni program. Można je zrealizować za pomocą Adobe Photoshop, Corel Paint Shop Pro X, czy też jednym z licznych programów darmowych.
mocarny 2010-01-04
Technika zwana HDR pozwala na jednym zdjęciu odtworzyć szczegóły zarówno te najjaśniejsze jak i najciemniejsze. Oczywiście, jedne i drugie są nieco zniekształcone w stosunku do oryginału, ale to jedyna metoda pokazania ich równocześnie, bo trudno podziwiać jakiś krajobraz patrząc na dwa, czy trzy zdjęcia o różnej ekspozycji, położone OBOK siebie.
Metoda HDR jest najczęściej nazywana metodą "zwiększania dynamiki zdjęć". Takie rozwinięcia nazwy High Dynamic Range jest używane i w języku angielskim i w polskim. Faktycznie metoda jest procedurą dokładnie odwrotną. Chodzi o to, by obraz o bardzo dużej rozpiętości jasności, która nie może być odtworzony ani na monitorze ani na papierze, zmieścić na jednym zdjęciu. Metoda, czy też technika HDR
* spłaszcza dynamikę zdjęcia
co pozwala odtworzyć je na monitorze, czy papierze fotograficznym.
mocarny 2010-01-04
Technikę tę najczęściej stosujemy do otrzymania zdjęcia krajobrazu, kiedy w kadrze mamy obszary jaskrawo białe i bardzo ciemne. Wykorzystuje się ją również do fotografowania wnętrz bardzo nierówno oświetlonych. Stosowanie techniki HDR jest pożądane wszędzie tam, gdzie przy jednej wartości ekspozycji nie da się uzyskać szczegółów kadru w skrajnie różnie oświetlonych jego fragmentach.
Jak praktycznie wykonać zdjęcia do obróbki metodą HDR?
1. Mocujemy aparat na statywie.
2. W MENU wybieramy serię zdjęć z bracketingiem czasu naświetlania.
3. Ustawiamy skok czasu na 2 EV
4. Naciskamy spust migawki i program wykona 3 zdjęcia z ekspozycją różną o 2 EV między nimi.
Jest oczywistym, że w kadrze nie może być obiektów przesuwających się, gdyż po nałożeniu zdjęć będą one rozmazane. W przypadku krajobrazów z drzewami trudności sprawia wiatr poruszający gałęziami.
mocarny 2010-01-04
1. Konieczność zamocowania aparatu na statywie jest oczywista. Musimy wykonać kilka zdjęć dokładnie tej samej sceny a drgnięcie ręki pomiędzy zdjęciami uniemożliwi ich poprawne nałożenie.
2. Wybranie zmiany ekspozycji poprzez zmianę czasu otwarcia migawki uwarunkowane jest koniecznością otrzymania wszystkich zdjęć z taką samą głębią ostrości a ta, jak wiemy, zależy od wielkości przysłony i dlatego jej wartość powinna być taka sama dla wszystkich zdjęć serii.
Przypomnijmy, 2 EV to CZTEROKROTNA zmiana ekspozycji. Zależnie od konkretnych warunków świetlnych zmiana ekspozycji pomiędzy zdjęciami może być nieco różna od 2 EV. W pokazanym tu przykładzie zastosowania techniki HDR wykonane zostały 3 zdjęcia ze skokiem 2 EV a do stworzenia zdjęcia końcowego wybrano dwa o skrajnie różnej (4 EV) ekspozycji. Czytelnik łatwo może sprawdzić, że różnica ekspozycji (około 4 EV) uzyskana programowo została zrealizowana poprzez zmianę czasu otwarcia migawki i minimalną zmianę otworu przysłony.
A j...
mocarny 2010-01-04
A jak wykonać zdjęcia do obróbki HDR, jeżeli nie mamy opcji bracketingu? Aparat musi jednak posiadać możliwość ręcznego ustawiania parametrów ekspozycji oraz punktowego pomiaru tej ekspozycji.
* Ustawiamy przysłonę tak, by najciemniejsze miejsce wymagało czasu naświetlania około 1/30 do 1/60 s.
* Po każdym zdjęciu ręcznie zmieniamy czas naświetlania, np. w takiej sekwencji:
* 1/30 s
* 1/120 s
* 1/480 s
Taka procedura wymaga bardzo stabilnego statywu, gdyż łatwo zmienić położenie aparatu podczas ręcznego manipulowania jego przyciskami.
Technika HDR pozwala na ciekawe zabawy w tworzenie efektów specjalnych o ile dysponujemy odpowiednio zaawansowanym programem edycji zdjęć.
mocarny 2010-01-04
Dorotko potem mozesz to wywalic :) heheheheh to tak dla jasnosci tematu napisalem :)
pozdrawiam serdecznie
mocarny 2010-01-04
kazdy jest laikiem :) zwlaszcza w fotografi :) wiedziec o technice to jedno a miec to cos w oku to drugie :) Dorotka ma wlasnie to cos i coraz wiecej wiedzy co widac na zdjeciach :)
azan04 2010-01-04
Super wyszło ..;-)
gosiak7 2010-01-04
Kobieta ma tyle siły, że zadziwia mężczyzn. Dźwiga ciężary losu, rozwiązuje problemy, jest pełna miłości, radości i mądrości. Uśmiecha się gdy chce krzyczeć, śpiewa gdy chce jej się płakać, płacze gdy się cieszy i śmieje gdy się boi.
Jej miłość jest niekontrolowana.
Jedyna niesłuszna w niej rzecz to to, że często zapomina ile jest warta...
NIE ZAPOMINAJMY WIĘC! JESTEŚMY CUDOWNE!:)
Dodaj to do profilu TYLKO CUDOWNYM KOBIETOM, które znasz...
Ja właśnie to zrobiłam:)
kedil 2010-01-04
Świetnie mocarny to opisał. Jedno to wiedzieć drugie umieć.
Mnie tu kolorki nie pasują.
:)
ewusia 2010-01-04
Serdecznie dziękuję mocarnemu za oświecenie mnie
co do tej jak się okazuje ciekawej techniki wykonywania
zdjęć. Przeczytałam dokładnie, może kiedyś spróbuję
się tak pobawić. Podoba mi się ten obraz Dorotko.
Pozdrawiam.
paw134 2010-01-04
Dorotko, próba udana w 100% bardzo fajnie wyszło...dla mnie to same nowości, ale warto wiedzieć to i owo...życzę dobrej nocy i do jutra pa:))
spider6 2010-01-05
Dzień doberek :) Wpadłam na chwilę by życzyć wspaniałych w tym dniu chwil :)
Pozdrawiam:)
greyss 2010-01-05
...TROSZECZKĘ CIEPEŁKA W TEN ZIMOWY PORANEK ŻYCZĘ ... WIELE RADOŚCI ... BUZIACZKI POSYŁAM
dotur57 2010-01-05
Bardzo ciekawy wykład o HDR....teraz wszystko jasne...:))
czekam na HDRy:)).. pzdrawiam!
lidia59 2010-01-05
witam milutko, pozdrawiam cieplutko, życzę miłego dnia...bardzo lubię tą technikę i wyszło Ci ślicznie:)
okasia 2010-01-05
aha - no wiedziałam, że to chodzi o nakładanie kilku fotek, bo kiedyś Ala-Setulo pokazywała takie fotki... no to teraz będę trochę mądrzejsza, hihi...
Darek używał jakiegoś specjalnego filtru, robiąc fotkę jasnego nieba i ciemniejszych plam mostu i wody... ale Dorotko nie wywalaj - ja sobie zaznaczę fotkę gwiazdeczką i będę wracać:)
w przyszłym tygodniu mam nadzieję zakupić Nikona D90 - to mi się dużo informacji przyda... co prawda mam już książkę do niego, ale jak ja to czasowo zmieszczę, haha...
okasia 2010-01-05
Dorotko - ale próbowałaś zorganizować spotkanko tak jak my to robimy tutaj? propozycję spotkania z miejsem i datą wrzucam ze dwa miesiące wcześniej, staram się co kilka tygodni przypominać - myślę, że w ten sposób więcej osób by się znalazło u Ciebie... spróbuj:)
psotki2 2010-01-05
ja się nie znam na tej technice ;)
matrix1 2010-01-05
bardzo ładna próba ;))...cudna foteczka
enio47 2010-01-06
Z jednego rawa nie wyjdzie HDR, conajmniej muszą być 3 foty, rób ujęcia bez ludzi i pojazdów, żeby nie było ruchu w kadrze. Ekspozycja :prześwietlenie - normalne -niedoświetlone. Używaj wężyka spustowego, żeby nie poruszyc aparatu. To nie to samo, co zmienić jasnośc i kontrast w jednej fotce. Ale fotka i tak wyszła ciekawiej niz normalna. Pozdrawiam:)))
pfeil77 2010-01-08
Piekne foto!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
drift3r 2010-01-26
Na statyw i więcej fotek. ;) Choć ja na ostatniej sesji też robiłem tylko z jednego, takie zimno, że ręce do statywu przymarzają. ;D
HDR jako HDR jest dobry. ;)