>>> W pierwszej połowie XVI wieku powstał cmentarz żydowski Remu, mieszczący się na krakowskim Kazimierzu, w czworoboku ulic Szerokiej, Miodowej, Jakuba i Ciemnej. Na jego teren można wejść z wewnętrznego placyku przed synagogą Remu. Nazwa synagogi i cmentarza pochodzi od pierwszych liter tytułu, imienia i nazwiska rabina Mojżesza Isserlesa. Hebrajski napis nad wejściem głosi: "Stary cmentarz, miejsce spoczynku gaonów, założony kosztem kahału w roku 5311".
Plac pod cmentarz żydowski został zakupiony już w 1533 r. Jednak pierwsze pochówki nastąpiły dopiero w 1551 r., kiedy podczas epidemii dżumy na wspomnianym cmentarzu przy ul. Szerokiej zabrakło miejsca na pochówek dwustu dwudziestu osób. Oficjalne otwarcie cmentarza nastąpiło w 1552 r., z tą datą zachowały się także najstarsze nagrobki. W XVI w. cmentarz zajmował niewielki obszar za synagogą. Jednak dzięki temu, że w pierwszej połowie XVII w. wszystkie parcele wchodzące w skład dzisiejszego cmentarza były już własnością Żydów, teren nekropolii można było powiększać w miarę potrzeb. Ostatecznie osiągnął on wielkość 4,5 hektara. W 1704 roku część nagrobków została przysypana ziemią w obawie przed rabunkiem przez Szwedów. Oficjalnie cmentarz został zamknięty w 1800 r. z rozkazu władz austriackich - w ramach szerszej akcji likwidacji cmentarzy w obrębie miast. Nowa nekropolia żydowska przy ul. Miodowej była jednak wielokrotnie zalewana przez Starą Wisłę, dlatego jeszcze w XIX wieku z konieczności niektóre pochowki kierowano na cmentarz Remu.
Po zamknięciu cmentarz zaczął szybko niszczeć. Dopiero przełom XIX i XX w. przyniósł zainteresowanie tym miejscem ze strony artystów i badaczy kultury żydowskiej. Rozpoczęto prace konserwatorskie, odnowiono niektóre pomniki - głównie osób zasłużonych, a te, które zaginęły lub za takowe je uważano, zastąpiono nowymi płytami, umieszczając na nich znane z literatury lub archiwaliów inskrypcje.
https://www.youtube.com/watch?v=H0ShCtRulz8&feature=player_embedded
dodane na fotoforum: