"Powstanie Świętej Wody owiane jest licznymi legendami sięgającymi czasów średniowiecza. Pierwsze udokumentowane uzdrowienie miało miejsce w 1719 r., kiedy to tutejszy szlachcic za sprawą wody z cudownego źródła został uzdrowiony ze ślepoty. Jako wotum ufundował tu kaplicę. W kościele znajduje się cudowny wizerunek Matki Bożej Bolesnej. Miejsce kultu Matki Bożej Bolesnej, oraz cudowne źródło, ściąga do tego miejsca chrześcijan obrządku rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego. W wyniku kolejnego rozbioru Polski, po roku 1795 Święta Woda, jak Wasilków znalazła się w rękach zaborców pruskich, a w 1807 r. - rosyjskich."
Grota świętowodzka - cudowne źródło
Góra krzyży
Sanktuarium Matki Boskiej BolesnejDzięki staraniom m.in. ks. Wacława Rabczewskiego (odbudował kościół w 1949 r.) oraz kustosza - ks. Alfreda Butwiłowskiego - Święta Woda z lokalnego centrum pielgrzymkowego staje się sanktuarium znanym w całej Polsce. Powstała tu grota przy cudownym źródle, ołtarz polowy, liczne kaplice i dróżki. Nieopodal znajduje się Dom Pielgrzyma - (Centrum Pielgrzymkowo - Turustyczne) z restauracją, kawiarnią, kafejką internetową i sklepem z dewocjonaliami. Jest też plac zabaw z miejscem na ognisko oraz parkingi [5]. Przy sanktuarium powstała Góra Krzyży z Jubileuszowym Krzyżem Pielgrzymów (wysokości 25 m) nawiązująca do Góry Krzyży w Szawlach oraz prawosławnej Góry krzyży w Grabarce, na której pątnicy pozostawiają dziękczynne krzyże wotywne.
sapiens 2011-07-17
Patrząc na to zdjęcie od razu nasuwa mi się na myśl odwieczny konflikt między jakością a ilością.
henry 2011-07-18
Bylam na Grabarce i w Szawlach... a tą Górę odwiedzę przy nastepnej okazji. Musze tam powrócić, bo tyle miejsc zostało dla mnie dziewiczych.:)
Serdeczności Ewuś:)
henry 2011-07-18
re - tak Ewuś... masz racje. Jest po co tam wracać!
Ja postaram sie, aby zajrzeć do miejsc o których Ty i Troll mi pisaliscie, a do ktorych nie zdazyłam tym razem zobaczyć...Za krótko byłam.