"Nie ma dzisiaj w Polsce wyznawcy Prawosławia, który nie słyszałby o Grabarce i jej znaczeniu dla Cerkwi Prawosławnej i dlaczego nazywamy to miejsce świętym. Miejsce to odgrywa ważną rolę w naszym życiu duchownym. Cenimy go, lubimy i szanujemy. Wynika stąd nasza troska o nie. W 2010 roku mija trzysta lat od pierwszego cudu jaki miał miejsce w 1710 roku. Tym Cudem było zachowanie przy życiu wszystkich tych, którzy przybyli tu z głęboką wiarą w cudowną moc ikony Spasa Izbawnika (Chrystusa Zbawiciela), w czasie, kiedy w okolicy grasowała epidemia morowego powietrza, pozbawiając życia tysięcy istnień ludzkich. Okoliczni mieszkańcy nękani epidemią przybywali na wzgórze Grabarki, modlili się, stawiali krzyże wotywne, pościli, pili wodę ze źródełka wypływającego u podnóża góry. Od tego czasu, tak trwa do dnia dzisiejszego. Święta Góra Grabarka przyciąga do siebie chorych i zdrowych. I stale dokonywane są tu cuda uzdrowień duszy i ciała. Przybywają tutaj prawosławni, katolicy, protestanci i ludzie mianujący się niewierzącymi."
"XVIII-wieczna cerkiew Przemienienia Pańskiego w Grabarce już nie istnieje. Spłonęła wraz z całym wyposażeniem w 1990 roku.
Obecna cerkiew, którą odbudowano jako murowaną, zachowuje jej bryłę, a drewniane szalowanie świątyni sprawia, że wszystko wygląda prawie tak jak dawniej."
henry 2011-07-30
jak ja bylam - niestety nie mialam tej mozliwosci... byla zamknięta - jak juz ja otworzono - to stale tam była zakonnica i groźnie na nas patrzyła. Na pytanie o pozwolnie zrobienia fotki - odpowiedziała krotko - NIE!
Na tory poczekam:)
funiak 2011-07-30
Miejsce wyznania wiary swietnie sfotografowane i opisane:)))Dziekuje za info:)))Bylam raz we wewnatrz w trakcie modlitwy i nigdy nie zapomne tego uczucia:)))