Synagoga w Barczewie ul. Tadeusza Kościuszki 9. Jest obecnie jedyną zachowaną synagogą powiatu olsztyńskiego.
Synagoga została zbudowana w 1847 roku. W 1937 roku barczewska gmina żydowska sprzedała synagogę osobom prywatnym. Dzięki tej sprzedaży i zmianie funkcji nie została zniszczona podczas nocy kryształowej. Pod koniec 1938 roku, w budynku synagogi odbywały się zajęcia modelarsko-warsztatowe.
Podczas II wojny światowej hitlerowcy urządzili w budynku więzienie, które istniało w latach 1941-1945. Po zakończeniu wojny budynek synagogi przez kilka lat stał opuszczony i niszczał.
W latach 1976-1978 przeprowadzono gruntowny remont synagogi i urządzono w niej oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Kolejnym użytkownikiem budynku było Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Pojezierze", a następnie w latach 1980-1996 Centrum Tkactwa Warmii i Mazur, kierowane przez Barbarę Hulanicką, autorkę gobelinów zdobiących Watykan i Biały Dom w Waszyngtonie.
W latach następnych chylący się ku upadkowi budynek gruntownie wyremontowano. Obecnie w synagodze znajduje się Galeria Sztuki "Synagoga", prowadzone przez członków Stowarzyszenia „Pojezierze”.