Kościół św. Andrzeja Apostoła w Barczewie

Kościół św. Andrzeja Apostoła w Barczewie

https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Nagrobek_Batorych_w_Barczewie.JPG&filetimestamp=20100107021417

............................

Kościół św. Andrzeja Apostoła w Barczewie - gotycki kościół wzniesiony pod koniec XIV w. przy klasztorze franciszkanów konwentualnych.

Konwent zakonny upadł w okresie sekularyzacji w XVI wieku. W 1584 r. biskupem i władcą księstwa warmińskiego został bratanek Stefana Batorego, Andrzej Batory. Władca osadził w zrujnowanym klasztorze bernardynów. Do jednonawowej świątyni w latach 1589-96 dobudowano późnogotyckie sklepienie. Zbudowano boczną kaplicę św. Antoniego, w której Andrzej ufundował w 1598 r. nagrobek dla siebie i swojego brata, Baltazara. Pomnik jest jednym z najlepiej zachowanych i największych w Polsce zabytków manierystycznych. Jest dziełem Willema van den Blocke'a, który odkuł go w różnobarwnym marmurze gdańskim. W dolnej części pomnika przedstawiona jest leżąca postać Baltazara, ubrana w zbroję, a w górnej pod arkadą klęczący kardynał Batory. Nagrobek ten zapoczątkował cykl pomników z klęczącymi figurami. Biskup Batory liczył, że sprowadzeni przez niego bernardyni będą wiecznie o nim pamiętać. Jednakże kardynał Batory nie spoczął w Warmii. Zginął i został pochowany w Siedmiogrodzie w 1599 r.

W 1632 r. został tu pogrzebany sekretarz królewski, Paweł Górnicki. W 1810 r. zaborcy pruscy skasowali konwent bernardynów. Zakonnicy wrócili do Barczewa po II wojnie światowej. Oprócz kościoła zachowała się część starego klasztoru. W 1982 r. kościół przejęli franciszkanie w Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przy południowej ścianie wybudowano dom mieszkalny (plebanię) dla zakonników. Po utworzeniu w 1991 r. Prowincji św. Franciszka z Asyżu konwent w Barczewie wszedł w skład tejże prowincji.