W opolskim ZOO żyją trzej kawalerowie, przedstawiciele populacji goryla nizinnego. Pierwszym który do nas przybył był Aschmar.
Informacje ze strony wrocławskiego ogrodu:
"Co jest takiego fascynującego w gorylach, że warto je ratować? Po pierwsze to bardzo bliski genetyczny krewny człowieka. Po drugie goryl pełni ważną rolę w ekosystemie Afryki równikowej. Po trzecie to niezwykle łagodne zwierzęta, mimo dużych gabarytów i groźnej postawy.
Obecnie wyróżnia się dwa gatunki goryli – goryla zachodniego (Gorilla gorilla) i wschodniego górskiego (Gorilla beringei) oraz cztery podgatunki. Zachodni goryl nizinny występuje w Afryce Zachodniej, a zachodni „krzyżowy” na granicy Nigerii i Kamerunu. Goryle żyją w lasach deszczowych od nizin aż po góry tropikalnej Afryki. Dziś obszary występowania goryli zachodnich i wschodnich dzieli prawie 900 km.
Goryle są największymi z żyjących naczelnych. Dorosłe samce i samice wykazują bardzo wyraźną różnicę w wielkości i cechach zewnętrznych. W pozycji wyprostowanej samce goryli mogą osiągnąć 1,75 m. Samce goryli mają średnią masę 140-160, te o masie powyżej 200 kg są rzadkością. Samice zwykle osiągają od 70 do 110 kg.
Najbardziej charakterystyczną cechą samców goryla jest tzw. Silverback czyli srebrne plecy. Srebrzysty wygląd jest spowodowany przez krótkie, białe włosy, które pokrywają plecy samców. Silverback rozwija się, gdy samce są w pełni dorosłe (zwykle w wieku około 15 lat). Nie jest to oznaka starości.
Goryle mają wiele cech wspólnych z innymi małpami i ludźmi. Ich dłonie i stopy przypominają bardziej ludzi niż dłonie i stopy innych małp. Ponieważ goryle spędzają więcej czasu na ziemi niż wszystkie inne małpy człekokształtne, ich stopy są bardziej dostosowane do chodzenia"
z wybiegu goryli w opolskim ZOO /2
dodane na fotoforum: