Zamek w Dąbrowie stanowi przykład jednej z nielicznych na Opolszczyźnie rezydencji w stylu renesansowym z dekoracyjnymi elementami obronnymi. Zbudowany na najwyższym wzniesieniu w Dąbrowie stoi do dziś.
Fundatorem wybudowanego w latach 1615-1617 zamku w Dąbrowie był Joachim von Tschetschau-Mettich, przedstawiciel starego śląskiego rodu wywodzącego się z Czech. Po 125 latach, późnorenesansowy, trójskrzydłowy zamek zmienił właściciela. Ci zmieniali się jeszcze kilka razy aż do 1893 r. kiedy objął go w posiadanie ród Hochbergów, książąt pszczyńskich. To oni, w latach 1894-1897 dokonali gruntownej przebudowy, nadając zamkowi dzisiejszy kształt architektoniczny. Wówczas, po pd. stronie wzniesiono zabudowania folwarczne. W 1920 r. Anna von Hochberg zawarła związek małżeński z dziedzicem Ciepielowic, doktorem praw Hermannem zu Solms-Baruth, który był ostatnim właścicielem dąbrowskiej rezydencji. Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy rodzina Baruth otrzymała nakaz eksmisji z Dąbrowy. Przez kilka lat obiekt był niezamieszkały, dopiero przed wybuchem II wojny światowej NSDAP urządziła w nim szkołę dla nauczycielek. W czasie wojny w zamku mieścił się punkt reperacji mundurów niemieckiej armii. W 1945 r. mieścił się w nim sztab wojskowy I Frontu Ukraińskiego oraz lazaret. Po wojnie, latach 1948-1975 obiektem dysponował Wojskowy Ośrodek Szkolenia Rolniczego. Wtedy rozpoczęto remont zamku. Po przejęciu budynku przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu zorganizowano w nim sale wykładowe, czytelnię oraz pokoje noclegowe. Obecny właściciel - Uniwersytet Opolski planuje stworzyć w zamku Centrum Biznesowe.
Przyjrzyjcie się ceglanym kominom na tej i na poprzedniej fotografii :)
dodane na fotoforum:
asiao 2021-03-18
Kominy bardzo interesujące.
Przydałaby się jednak jakaś Biała Dama, jakiś garderobiany ścięty na dziedzińcu za to, ze się pokochał z panią, czy coś w tym rodzaju...
Ja ostanio odkryłam mojej okolicy niewielki Zameczek, którego właściciela mając lat 69 wyszła za 33 - letniego huzara. Puścił ją z torbami, i zwiał,a ona umarła ze zgryzoty, To musiała być miłość! przynajmniej z jednej strony...
maniek4 2021-03-18
Ciekawy detal architektoniczny nad dachem!
Nigdy nie widziałem skręconego komina!
asiao 2021-03-18
Na pewno coś takiego jest w historii zamku.. tylko trzeba by to znaleźć i dobrze opisać.
helios7 2021-03-18
Piękny zamek w łagodnych promieniach słońca i ciekawe informacje. Nie byłam tam, a szkoda. Wrzucę do pocovidowych planów podróży:))
halb09 2021-03-18
Bardzo ciekawy obiekt. W ub. roku mieliśmy w planach zwiedzanie Opolszczyzny. Każde dodatkowe miejsce może się przydać na przyszłość:)
wojci65 2021-03-18
Pewnie projektant przeczytał o przyspieszeniu Coriolisa, i wymyślił, że dym będzie sprawniej opuszczał komin, jak nim zakręcić...:-)
maniek4 2021-04-30
Idealne zrobiona fotografia.