Oczywiście będzie więcej zdjęć 😊
Obejrzałam wczoraj wiele arcydzieł wykonanych przez doświadczych szopkarzy, młodzież, małe dzieci. Jedna piękniejsza od drugiej.
Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś.
Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.
Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Wystawę pokonkursową będzie można oglądać od 11.12.2023 do 25 lutego 2024 w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym w Krakowie.
dodane na fotoforum:
volta 2023-12-08
W końcu to nasza tradycja, a tradycję trzeba pielęgnować... czekam na dalsze publikacje foto...dziękuję i pozdrawiam.
asiao 2023-12-08
Fajnie że wciąż są chętni, którzy wciąż chcą to robić... Tradycja unikalna, podobno tylko u nas :)
wojci65 2023-12-08
Szacowna tradycja!
Trochę mnie rażą gumiaki na nogach kolędników. Czyżby był to tradycyjny element stroju regionalnego?
marty 2023-12-10
Tradycji stało się zadość , Kraków znów kręcił się wokół szopki ...
Bywam tam co roku ... pozdrawiam miło !