Kościół Św. Mikołaja
Kościół św. Krzyża (dawniej św. Mikołaja) – położony na wzgórzu, gdzie na przełomie XII w. i XIII w. powstała osada górników złota. Zdobi go okazały, XIV-wieczny portal z misterną dekoracją roślinną. Na zewnętrznych elewacjach zachowały się interesujące epitafia z czasów nowożytnych.
Należy do parafii rzymsko-katolickiej. 2 gotyckie portale z XIV w. Na zewnętrznych elewacjach kościoła liczne nagrobki, w tym nagrobki całopostaciowe.
Kościół św. Mikołaja występuje w źródłach od 1217 r. Najstarsza XIII wieczna budowla nie zachowała się, dwa istniejące gotyckie portale pochodzą z XIV w. Od XVII w. spełniał głównie rolę świątyni pogrzebowej. W 1813 r. wewnątrz kościoła znajdował się lazaret. Od XVI w. do 1962 r. użytkowany był przez protestantów. W 1964 r. przejęła go polska parafia katolicka nadając mu wezwanie św. Krzyża. Na początku XXI w. kościół wrócił do pierwotnego wezwania św. Mikołaja.
Na zewnętrznych elewacjach kościoła zachowały się liczne epitafia i tablice z XVI – XIX w. Przetrwał XIX wieczny wystrój jednonawowego wnętrza z piętrowymi emporami, drewnianą amboną oraz ołtarz. Organy z 1842 r. zostały rozebrane po II Wojnie Światowej.
dodane na fotoforum: