Czy wiedziałeś, że schrony obronne, czyli bunkry są nieodłącznym elementem krajobrazu Albanii? Zobaczysz je wjeżdżając do tego kraju, przy głównych drogach i nad brzegiem morza. Miejscowi nazywają je czasem pieszczotliwie „pieczarkami.” Mają różną wielkość. Małe mogą pomieścić rodzinę. Ogromne przeznaczone są na działo i 20 osób.
Aby w pełni zrozumieć ideę albańskich bunkrów, musimy się na chwilę wgryźć trochę w historię tego kraju.
System schronów obronnych budowany był w Albanii w latach 1971-1984. Jak do tego doszło?
W 1946 roku proklamowano Albańską Republikę Ludową. Na czele państwa stanął Enver Hodża (Hoxha). Rozpoczęła się nowa era w historii Albanii. Początkowo Hodża nawiązał współpracę z Jugosławią, którą rządził wtedy J.B. Tito. Ta współpraca trwała jednak bardzo krótko. Jugosławia była najbliższym sąsiadem, otaczającym kraj od północy i wschodu. Plany Tito mocno odbiegały od planów i ideologii Hodży oraz jego komunistycznej partii, więc zaczął on szukać innego partnera. I tak stał się nim ZSRR (od 1948 roku), a od 1961 roku Chiny. Tak, tak, im później, tym dalej.
dodane na fotoforum:
mery50 2022-08-12
Witaj Gino!
Ciekawe rzeczy dowiadujemy sie
zwiedzając razem z Toba.
Pozdrawiam serdecznie i miłego piątku życzę!
qwitek 2022-08-12
Bunkry to nazwa stosowana dla schronów, które zbudowano w Albanii w ogromnej liczbie w latach 1971-1984. Panowała tam wtedy dyktatura Envera Hodży, sekretarza Albańskiej Partii Pracy w okresie od 1944 do 1985 roku. W 1971 roku na XII Plenum Albańskiej Partii Pracy podjęto decyzję o zbudowaniu setek tysięcy bunkrów, w których mogłaby się schować cała, trzymilionowa wówczas populacja Albanii w przypadku ataku atomowego. Pomysł promował premier Albanii Mehmet Shehu, a jego wykonaniem zajęła się grupa oficerów wojsk inżynieryjnych. Projekt odzwierciedlał paranoiczny strach Hodży przed atakiem nuklearnym i jego obsesyjne obawy o bezpieczeństwo niewielkiego kraju, którym rządził bardzo twardą ręką. Ile udało się zbudować schronów? Szacunki mówią, że od 700 do 750 tysięcy