nazwy gdańskich ulic Łagiewniki (Stare Miasto)

nazwy gdańskich ulic Łagiewniki (Stare Miasto)

Nazwa niemiecka: do 1945 r. Schüsseldamm
Inne nazwy:
nuwer tam w roku 1415
Ulica powstała jako grobla między Starym i Młodym Miastem, o której w 1402 roku napisano "nuwe gasse geende von dem hakelwerke off unsir junge stadt" (nowa ulica idąca z Osieku na nasze Młode Miasto). W 1415 roku nazywano ją nuwer tam (Nowy Wał). Nazwa ta obejmowała także dzisiejszą ul. Stolarską.
Nazwa Schüsseldamm (Wał Misy czy też Mis) występuje od 1565 roku i pochodzi od zamieszkujących ją tokarzy mis, którzy już w 1526 roku utworzyli w Gdańsku cech wspólnie z tokarzami bloków i krzeseł. Dzisiejsza nazwa ma się nijak ni do historycznej nazwy, ni do niegdyś ją zamieszkujących rzemieślników. Ciekawe wywody na temat łagiewników tutaj.
Jest w Gdańsku na Starym Mieście ulica o nazwie Łagiewniki. W miejscu, gdzie obecnie zbiega się ona ze Stolarską, istniał już w roku 1402 niewielki mostek na kanale Raduni. Nazywano ją wówczas po prostu Groblą. Wiatach 1411-1413 z fundacji wielkiego mistrza krzyżackiego Henryka von Plauena powstał w tej części miasta szpital św. Jakuba wraz z kaplicą, Służył on chorym i starym marynarzom, i nierzadko był ich ostatnią już w życiu przystanią.
Zacznijmy jednak od wyjaśnienia sensu samej nazwy - „lagiewniki", jako że mamy tu do czynienia z archaizmem - dla wielu już dziś po prostu niezrozumiałym. Jest w powieści Henryka Sienkiewicza Krzyżacy fragment, w którym czytamy; „Nieśli kosze z wikliny a w nich łagiewki z winem". Zatem łagiew to rodzaj naczynia używanego niegdyś powszechnie także na Pomorzu przez podróżnych do przewożenia napojów. Wykonywane były owe łagwie i łagiewki z najrozmaitszych surowców. Były więc wśród nich kosztowne, ciężkie i misterne łagwie z kruszcu, nieco lżejsze drewniane i całkiem lekkie ze skóry.
źródło tekstu Jerzy Samp "Miasto Magicznych Przestrzeni str.148"

dodane na fotoforum: