Nr 2 w tym roku
Czubajka kania (Macrolepiota procera, (Skorp. ex Fr.) Sing., pot. Sowa) - gatunek grzyba należący do rodziny pieczarkowatych. Dość pospolity na terenie całej Polski, gdzie występuje od lipca do listopada.
----------------------
Charakterystyka
----------------------
Kapelusz:
W kształcie parasola o średnicy 10-30 cm z garbkiem na środku, z popękaną, łuszczącą się skórą. U młodych kapelusz w całości jest brązowy. Brzeg kapelusza postrzępiony, zazwyczaj biały.
Blaszki:
Blaszki gęste, białe o szerokości 1-1,8 cm, nie dochodzące do trzonu.
Trzon:
O długości 20-40 cm, wysmukły, u dołu bulwiasty, u młodych okazów brązowy, u starszych popękany, pierścień ruchomy, biały. Na trzonie występują ciemniejsze poprzeczne prążki. Początkowo jest pełny i gąbczasty, na starszych owocnikach pusty w środku.
Miąższ:
Biały, nie zmienia barwy po uszkodzeniu. Smak łagodny, przyjemny. Wydziela delikatny zapach.
Wysyp zarodników:
Biały. Zarodniki elipsoidalne, gładkie, o rozmiarach 15-20 x 10-15 µm.
Biotop:
Występuje pospolicie na brzegach lasów liściastych i iglastych, na polanach leśnych i zrębach, w okresie od lipca do października.
Grzyb jadalny: uważany za bardzo smaczny, jadalne są nóżki i kapelusze. Pierścienie są jednak gorzkie. Najczęściej kanie przyrządza się poprzez panierowanie w formie kotleta. Można też jeść smażone kapelusze z chlebem. Nie zjada się młodych grzybów, z uwagi na możliwość pomylenia z muchomorami.
Przez niewprawnych grzybiarzy bywa mylony ze śmiertelnie trującym muchomorem zielonawym, głównie z jego białymi odmianami.
Nazwy zwyczajowe: kania, sowa, parasolnik.
dodane na fotoforum:
dankrys 2009-05-31
Piekna ... :))))))))