Radomyśl nad Sanem (do końca 2001 Radomyśl) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie stalowowolskim, siedziba gminy Radomyśl nad Sanem, niedaleko wideł Sanu i Wisły.
W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie tarnobrzeskim.
Miejscowość jest siedzibą gminy Radomyśl nad Sanem. Niegdyś było to prywatne miasto. W 1935 nastąpiła utrata praw miejskich. Miejscowością partnerską jest niemieckie Waldbüttelbrunn.
Historia[edytuj]
W okolicy popularny jest zwyczaj "Turków" wywodzący się właśnie z Radomyśla. Pochodzi on z czasów wyprawy króla Jana III Sobieskiego, który w drodze na Wiedeń zabrał z Radomyśla miejscowych rzemieślników. Po zwycięstwie wrócili oni ze zdobytymi na Turkach łupami, a że powrót wypadał w okresie Wielkanocy, wracający przebrali się w zdobyczne stroje, weszli w nich do miasta i zaciągnęli wartę przy Grobie Chrystusa w kościele.
Od tej pory na pamiątkę tamtych wydarzeń co roku mieszkańcy Radomyśla i okolicznych wiosek przebierają się za Turków i zaciągają warty w kościołach, a ich stroje z czasem zaczęły odbiegać od pierwowzorów, robiąc się coraz bardziej fantazyjne. Obecnie zrobiło się z tego barwne widowisko.
W latach 1865-1880 Radmomyśl z przyległościami (Skowierzyn, Skowierzynek, Wólka, Glinnik i Nowiny) należał do Bogusława Horodyńskiego (1802-1866) i jego żony Zofii z Wierzbickich (1825-1900), a w latach 1916-1945 do rodziny Götz-Okocimskich.
Obok Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia znajduje się Dom Rekolekcyjny, który zaprasza pielgrzymów i grupy turystyczne.
W Radomyślu urodził się Jan Wiktor (1890 - 1967) – pisarz, publicysta, dziennikarz, działacz ludowy.
dodane na fotoforum: