[15887899]

Jedną z osobliwości Sandomierza jest Brama Opatowska, nazywana też Wielką, gotycka brama wjazdowa do miasta od strony Opatowa, wzniesiona w XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego. Jest to jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Pierwotnie sandomierskie obwarowania miały cztery bramy: Zawichojską, Krakowską, Lubelską i jedyną zachowaną do dzisiejszych czasów - Opatowską. Nieopodal pozostały niewielkie fragmenty średniowiecznych murów obronnych oraz furta dominikańska, tzw. „Ucho igielne”. W XVI wieku Bramę Opatowską podwyższono i zwieńczono renesansową attyką.

Z wysokości 33 metrów można zobaczyć fascynujący widok na miasto i okolice. Przy dobrej widoczności możemy podziwiać krajobraz na odległość 80-90 kilometrów. Od południa rozciąga się panorama Starego Miasta, widać Wisłę, a także kościoły Świętego Jakuba i Świętego Pawła, hutę oraz Tarnobrzeg, natomiast od strony północnej klasztor Benedyktynek, przedmieście Zawichojskie, osiedle Kruków oraz szpital. Od wschodu rozciąga się panorama Wisły i Gór Pieprzowych, od zachodu widać park miejsk z wieżą ciśnień, kościołem Świętego Józefa oraz budynki dawnego klasztoru o.o. reformatorów.

Początkowo poszczególne kondygnacje wieży połączone były drabinami i pomostami przy otworach strzelniczych, metalowe schody wykonano dopiero w 1928 roku, podczas jej remontu. Wjazd przez bramę zamykany był żelazną kratą, spuszczaną po prowadnicy, która zachowała się do dziś, na jej północnej ścianie. Obecnie Brama Opatowska jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Sandomierza i najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc widokowych.Jarmark Jagielloński i Festyn Rycerski 2011 na sandomierskiej Starówce
turniej 2-3 lipca 2011
Rynek Starego Miasta w Sandomierzu.
Prezentacje rękodzieła artystycznego twórców ludowych i pasjonatów narodowej tradycji, koncerty, a także pokazy tańca dworskiego i walki rycerskie - to tylko część atrakcji Jarmarku Jagiellońskiego oraz Festynu Rycerskiego.
Festyn Rycerski, który odbywa się rokrocznie w Sandomierzu obejmuje m.in.:
walki pieszych, walki na miecze i topory, turniej bardów i tancerzy wraz z dworskim balem oraz parady dworu Księstwa Sandomierskiego i chorągwi wojsk sandomierskich.
Podczas „Jarmarku Jagiellońskiego” będzie można obejrzeć m.in. liczne stoiska rękodzieła artystycznego twórców z różnych zakątków Polski. Wokół sandomierskiego Ratusza staną drewniane kramy gdzie rzemieślnicy i artyści będą prezentowali swoje prace.
Gwiazdą muzyczną imprezy będzie zespół "Skaldowie".

dodane na fotoforum: