Oblęgorek
Oblęgorek
Muzeum H. Sienkiewicza
Muzeum H. Sienkiewicza
Państwo Polska
Województwo świętokrzyskie
Powiat kielecki
Gmina Strawczyn
Liczba ludności 950
Strefa numeracyjna (+48) 41
Kod pocztowy 26-067
Tablice rejestracyjne TKI
Położenie na mapie Polski
Poland location map.svg
Oblęgorek
Oblęgorek
50°57′12″N 20°29′17″E (pokaż mapę)
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Oblęgorek – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Strawczyn, 18 km na północny zachód od Kielc.
W XVI w. wieś należała do H. Odrowąża.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego.
Oblęgorek jest punktem początkowym POL Szlak czarny.svg czarnego szlaku turystycznego prowadzącego na Baranią Górę. Przez wieś przechodzi Szlak rowerowy zielony.svg zielona ścieżka rowerowa do Strawczyna.
Mieści się tu Muzeum Henryka Sienkiewicza - oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.
Muzeum Henryka Sienkiewicza[edytuj]
W 1900 r. społeczeństwo polskie ufundowało ze składek majątek w Oblęgorku dla Henryka Sienkiewicza, z okazji 25-lecia pracy literackiej (akt notarialny wręczono mu 22 grudnia 1900 r.). Dworek zaprojektował Hugo Kuder, a urządzeniem parku zajął się projektant Franciszek Szanior. Od maja 1902 do sierpnia 1914 r. Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku, używając go głównie jako letniej rezydencji. Po śmierci pisarza osiadła tu jego żona Maria i syn Henryk Józef, zamieszkując majątek do 1944 r. W 1958 r. dzieci Henryka Sienkiewicza podarowały państwu dworek, w którym niebawem powstało Muzeum Henryka Sienkiewicza (jego pierwszym kustoszem była żona Henryka Józefa, Zuzanna Sienkiewiczowa). Obecnie na parterze Muzeum odtworzony jest wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów pisarza, a na piętrze wyeksponowana jest poświęcona mu wystawa.
dodane na fotoforum: