[18828569]

Jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis), ptak z rodziny jastrzębiowatych. Zasięgiem występowania obejmuje cała Europę, Azję, Bliski Wschód, północną Afrykę i Amerykę Północną. Zamieszkuje rozległe kompleksy leśne oraz niewielkie zadrzewienia śródpolne z kępami starych drzew.

U tego gatunku występuje wyraźny dymorfizm płciowy w wielkości: samiec jest znacznie mniejszy od samicy, która osiąga 62 cm długości, rozpiętość skrzydeł do 120 cm i ciężar ciała do 1,5 kg. Posiada upierzenie szare z wyraźnym poprzecznym prążkowaniem.

Tereny łowieckie jednej pary obejmują 3000–5000 ha. Mimo niezbyt dużych rozmiarów ciała należy do najsilniejszych europejskich ptaków drapieżnych. Jego ofiarami są zwierzęta o ciężarze 170–500 g. Poluje zarówno w lasach, na polach, łąkach jak i w górach nawet powyżej 1500 m n.p.m. Jest wyjątkowo sprawnym i zręcznym myśliwym, atakuje swoje ofiary tak w powietrzu, jak na drzewach i na ziemi. Najczęściej jego łupem padają sójki, wrony, gołębie, drozdy, szpaki, kuropatwy, kaczki, kury domowe, wiewiórki, dzikie króliki i zające.

Gnieździ się w konarach wysokich drzew na wysokości 15-20 m. Gniazdo buduje z reguły przy pniu z różnej długości splątanych gałązek. Jeżeli gniazdo jest wykorzystywane co roku, jego konstrukcja może osiągnąć średnicę i wysokość 1 m. Czasami zajmuje opuszczone gniazda innych ptaków drapieżnych.

Samica składa 3–4 jaj, które wysiaduje sama przez ok. 35 dni. Pisklęta przebywają w gnieździe ok. 40 dni. Młode mają bardziej brunatne upierzenie z łezkowatymi plamkami na spodniej stronie ciała. W Polsce należy do ptaków zimujących. W ostatnich latach liczebność tego gatunku znacznie się obniżyła. Jest gatunkiem chronionym.

dodane na fotoforum: