Sandomierz

Sandomierz

Rękawiczki Królowej Jadwigi
Dumą Muzeum Diecezjalnego, mieszczącego się w Domu Długosza są m.in. rękawiczki królowej Jadwigi wykonane z białej koźlej skóry. Według legendy podróżująca saniami Jadwiga utknęła pewnego zimowego popołudnia w śnieżnych zaspach. Uratowali ją chłopi ze wsi Świątniki. Kobieta, chcąc się odwdzięczyć, wykupiła ich z poddaństwa, a wójtowi ofiarowała swoje rękawiczki. Po wykupieniu wsi Jadwiga uwolniła jej mieszkańców od podatków, ale nałożyła obowiązek służby kolegiacie sandomierskiej. Rękawiczki zostały przekazane jako relikwie królowej pod opiekę kolegiaty. Dziś spoczywają w oszklonej gablocie Muzeum Diecezjalnego. Długość rękawiczek wykonanych z niezwykle delikatnej, cienkiej skórki wynosi 43 cm.

Zmumifikowane zwłoki
Znakomicie zachowane zwłoki Teresy Izabeli Morsztynówny spoczywają w oszklonej trumnie w kryptach kościoła św. Józefa. Ciało zmarłej w opinii świetności osiemnastoletniej niewiasty, będącej córką wojewody sandomierskiego, po śmierci nie było balsamowane, a do dziś nie uległo rozkładowi.

Szachy z XI lub XII wieku
Podczas badań archeologicznych, które zostały przeprowadzone w 1962 r. w pobliżu kościoła św. Jakuba, znaleziono w odkopanej ziemiance szachy z XI lub XII wieku. Składają się z 16 figur i 13 pionków szachowych wystruganych z rogu jelenia. Do pełnego kompletu brakuje tylko trzech pionków. Wysokość największej figury nie przekracza 2,5 cm. Każda z nich zdobiona jest nacięciami i oczkami wykonanymi cyrklem. Szachy sandomierskie należą do najstarszych w Europie. Poszerzają jednocześnie wiedzę o kulturze średniowiecznego Sandomierza. Można je zobaczyć w oddziale Muzeum Okręgowego, który mieści się w Ratuszu.

Kazimierzowska korona
Królewska korona podróżna, przypisywana Kazimierzowi III Wielkiemu została znaleziona w 1910 r. w czasie karczowania lipy w ogrodzie benedyktynek, znajdującym się w pobliżu kościoła św. Michała. Wykopano ją razem z hełmem i grotem włóczni. Wykonana jest ze stopu miedzi i srebra, a dodatkowo ozdobiona imitacjami kamieni szlachetnych: szmaragdów, szafirów i kryształów górskich. Składa się z czterech fragmentów zwieńczonych liliami. Jest to jedyna zachowana w całości polska średniowieczna korona podróżna. W Europie podobne korony znajdują się tylko w Hiszpanii oraz Szwecji. Kopia niegdyś znajdowała się w królewskim Zamku, natomiast obecnie znajduje się w Ratuszu. Oryginał z kolei trafił do Krakowa, gdzie przechowywany jest w skarbcu na Wawelu.

Dokument lokacyjny
Sandomierz posiada oryginalny dokument lokacyjny z 1286 r. Przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim został nadany przez Leszka Czarnego, księcia krakowskiego i sandomierskiego. Obecnie akt nadania praw miejskich udostępniony jest dla zwiedzających w Muzeum Diecezjalnym, które mieści się w Domu Długosza.

Lipy św. Jacka
Przed kościołem św. Jakuba, na placyku otoczonym ceglanym murkiem zwieńczonym kutym ogrodzeniem, rosną stare lipy. Według legendy posadził je Św. Jacek Odrowąż, dokonując przy okazji cudu, bowiem posadził je korzeniami do góry, a drzewa mimo to i tak się przyjęły.

dodane na fotoforum: