Te ćmy podglądałam także jak się kochały:)
Życie ćmy to cztery różne stadia: jajo, larwa, poczwarka i owad dorosły. Dorosłe samice składają jaja w małych skupiskach, zwykle 2 do 6 na liściach rośliny pokarmowej. Z okrągłych, jasnobrązowych kuleczek wykluwają się gąsienice; inkubacja trwa tydzień do dwóch – w zależności od temperatury (w wyższej czas ten się skraca) i innych czynników środowiskowych. Życie larwy to ciągłe pochłanianie liści - najczęściej można je spotkać na drzewach klonowych, ale znaleziono je również na wiśniach i brzozach. Początkowo żerują wspólnie, lecz pod koniec życia rozpraszają się i prowadzą samotniczy tryb życia. Cała ta energia inwestowana jest we wzrost i rozwój bo małe gąsieniczki zamienić się muszą w giganty wielkości dłoni.Gąsienice przechodzą cztery linienia ... są to prawdziwe kameleony, bo potrafią diametralnie zmienić swą barwę. Zaraz po wykluciu są czarne. Ale, po pierwszym linieniu, żółte. Potem znów ciemnieją. A potem znów jasnożółte. Na końcu zaś – zielone.Gdy już są gotowe do przeobrażenia,zaszywają się w gąszczu roślin i zaczynają tworzyć wokół siebie mnóstwo jasnych niteczek. Wkrótce jest ich tak dużo, że tworzą kokon. To w nim gąsienica zamieni się w poczwarkę i w nim spędzi nadchodzącą zimę. Opuści go dopiero w połowie maja, jako dorosła ćma.
Samica nie jest chętna do latania; woli zwabić samca za pomocą silnych feromonów. Zaczyna je wydzielać pierwszej lub drugiej nocy po wyjściu z kokonu. Samiec, za pomocą pierzastych czułek, wykrywa je z odległości kilku km! Krycie zwykle rozpoczyna się wcześnie rano i trwa do wieczora. Po kopulacji samica składa jaja, a cykl się zamyka.
dodane na fotoforum:
jairena 2020-06-30
- perfumy z takimi feromonami zrobiłyby furorę . A może już produkują?:)
styna48 2020-06-30
Fajne podglądanie i super wiadomości, ciągle się czegoś dowiaduję u Ciebie, świat natury jest naprawdę ciekawy a do tego info pod zdjęciem i nie trzeba szukać, dziękuję.
hellena 2020-06-30
Fantastyczne obserwacje, zazdroszczę bo nie każdemu to jest dane widzieć.
Halinko przepis podałam pod zdjęciem.
ewusia 2020-06-30
To chyba największe ćmy. Nie wiedziałam,
że ich rozwój jest aż tak długi i skomplikowany.
rylla63 2020-06-30
Nie dość, że jesteś znakomitym ornitologiem, to jeszcze na owadach się znasz!!! Moje wielkie uznanie!
doka8 2020-06-30
jak pięknie wyszła ta para na zdjęciu ...... !!!! z ciekawością przeczytałam info !
wydra73 2020-06-30
Takie ciekawe informacje, że trzykrotnie przeczytałam, do zapamiętania i powtórzenia komuś kto nie siedzi w Garnku. Podglądnięte też do kontemplacji wizualnej i nie tylko.
akant29 2020-07-06
Ależ one są piękne....trochę muszą się po przeobrażać, aby dojść do takiego efektu.