Ten wpis to moja odpowiedź na komentarze kolegi zby60 ( patrz poprzednia fotka)
To prawda, że kot jest drapieżnikiem, ale jest jednocześnie gatunkiem zupełnie nienaturalnym dla ekosystemu.
Koty w domu są wspaniałymi towarzyszami człowieka, jednak kot znajdujący się poza domem bez nadzoru, bezdomny czy tzw. wychodzący, staje się poważnym zagrożeniem dla przyrody. To skuteczny łowca, co często umyka uwadze właścicieli, bo tylko część ofiar jest przynoszona do domu, resztę kot zjada lub pozostawia w miejscu upolowania. Koty są na pierwszym miejscu spośród przyczyn śmiertelności ptaków.
POLUJĄ INSTYNKTOWNIE A NIE Z GŁODU!!!.
Aby więc ptaki miały większą szansę przeżyć na danym terytorium, ważne jest, aby nie spotykały drapieżników polujących de facto dla zabawy.
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przekonują, że koty bezpańskie oraz te domowe-wychodzące są odpowiedzialne za wyginięcie ponad 30 gatunków zwierząt, zaś magazyn "Nature Communication" dodaje do tego niepokojące liczby - w samej Ameryce, rocznie, koty uśmiercają od 1.3 do 4 mld ptaków oraz od 6 do ponad 22 mld małych ssaków.
dodane na fotoforum:
kedil 2022-01-07
Ja bym tak ostro kotów nie oceniał .
Środowisko miejskie / gdzie o wiele łatwiej o pokarm/ koty jak i ptaki uznały za swoje.Koty domowe mają swoje rewiry które wcale nie są duże i według mnie nie są " poważnym zagrożeniem dla przyrody". Fakt , są skutecznymi łowcami, polują bo to mają we krwi ,ale bez przesady, bo chemia, pasożyty, choroby, zmniejszanie ich naturalnych terenów, monokultura upraw i np. głupota /karmienie ptaków chlebem /to jest zagrożenie.
Podane cyfry szokują wielkością , ale jaki to jest procent z ich populacji?
zby60 2022-01-07
znam te opinie na temat kotów, w Polsce "obrońcy" ptaków próbują zakazać wypuszczania kotów z domu ale prawda jest taka, że w Europie zanika populacja żbika, który przyczyniał się do regulacji populacji ptaków eliminując osobniki słabe i chore, ptak ma skrzydła i potrafi uciec przed kotem, natomiast nie ucieknie przed jastrzębiem i krogulcem i co należy eliminować ptaki drapieżne z tego powodu ?
halka 2022-01-07
Nie porównujmy kotów z ptakami drapieżnymi.Kot to nie dzikie zwierzę; udomowienie kota jest bezdyskusyjne, a jego siedliskiem naturalnym są wyłącznie ludzkie mieszkania.To człowiek je rozprzestrzenia, dba o nie i karmi. One więc nie polują z głodu lecz dla zabawy .Kot jako łowca realizuje swoją naturalną potrzebę pogoni, chwytania i zabijania ofiary, jednocześnie dostarczając sobie w ten sposób przyjemności. Ptaki drapieżne żyją na wolności ...aby żyć muszą jeść - i one dbają o zachowywanie równowagi w przyrodzie....nie potrzebują pomocy kotów!
maria10 2022-01-07
.... kolejny uroczy kotek..... miejmy nadzieję, że tylko podgląda ptaszki a nie poluje na nie..... pozdrawiam gorąco:))))))
wojci65 2022-01-07
Koty powinny mieć zakładane dzwoneczki, co utrudni im podkradanie się do ptaszków.
tres2b 2022-01-07
To prawda...
Dodam że kot potrafi nadgryźć nieprzytomną swoją opiekunkę gdy braknie mu jedzenia.
awangar 2022-01-07
Na głodnego to on nie wygląda, wzrok utkwiony w ptaszki, coś planuje pewnie.
Dlatego lubię koty ale bardziej pieski.
jairena 2022-01-08
- strach pomyśleć, gdyby miał skrzydła
orioli 2022-01-08
Kot to bezwzględny drapieżca, który znalazł się w środowisku tylko dzięki ludzkiemu lenistwu. Dane o stratach w lęgach ptaków i drobnych zwierząt np. wiewiórek mówią za siebie i nie dotyczą drapieżnych ptaków, których zresztą też jest coraz mniej. Degradacja środowiska nie powinna być żadnym wytłumaczeniem dla obecności w nim kotów.
Od lat zawieszam budki lęgowe w ogrodzie, dokarmiam ptaki, jednak z wielkim niepokojem obserwuję ich coraz mniejszą liczbę, a wizytujące koty przeganiam na różne sposoby. Swoją drogą chciałabym widzieć ogród z "setkami ptaków" :-)
zby60 2022-01-08
tutaj można zobaczyć setki ptaków w ogrodzie: http://www.garnek.pl/zby60/36891955/setki-ptakow-w-ogrodzie
helios7 2022-01-08
… człowiek także zabija dla zabawy i zgotował świadomie holokaust zwierzętom nie z głodu :((
helios7 2022-01-08
„Pierwsza fala wymierania, jaka towarzyszyła ekspansji zbieraczy-łowców, w parze z drugą, związaną z rozprzestrzenianiem się rolników, dają nam ważną perspektywę na trzecie wymieranie, które wywołuje dziś działalność przemysłowa.[...]Na długo przed rewolucją przemysłową homo sapiens był wśród wszystkich organizmów sprawcą wymarcia największej liczby gatunków roślin i zwierząt. Mamy wątpliwy zaszczyt bycia najbardziej morderczym gatunkiem w annałach biologii.”
/Yuval Noah Harari, Od zwierząt do bogów. Krótka historia ludzkości/
albisia 2022-01-08
Tak Halu, jestem u Córki i prawie codziennie spotykam na spacerach cudne ptaszki, które staram się fotografować. To dla mnie ogromna radość. Pozdrawiam serdecznie.