- jest największą czaplą w Kanadzie. Dorosłe osobniki mają ponad 1 m wysokości z wyciągniętą szyją i ważą około 2,5 kg.
Żywi się głównie rybami i ma dwie główne techniki połowu.
Pierwsza polega na tym, że stoi nieruchomo, z szyją wyciągniętą pod kątem około 45 stopni do powierzchni wody. Tylko głowa i oczy poruszają się, aby zlokalizować ofiarę. Jeśli po kilku minutach w zasięgu nie pojawi się żadna ryba, czapla stopniowo oddala się na niewielką odległość i zajmuje podobną pozycję. Kiedy potencjalny posiłek zbliża się wystarczająco blisko, czapla powoli odchyla szyję do tyłu i przesuwa jedną nogę w kierunku ofiary. Nagle całe jej ciało się prostuje, głowa zanurza się w wodzie i łapie zdobycz dziobem. Połyka ją już poza wodą, zręcznym ruchem głowy wrzucając ofiarę do przełyku, głową do przodu.
Kiedy schwytana ofiara jest zbyt duża, aby można ją było natychmiast połknąć lub ma niebezpieczne kolce, czapla wrzuca ofiarę z powrotem do wody i chwyta ją dziobem wielokrotnie i gwałtownie, aż zostanie oszołomiona lub jej kolce pękną. Wtedy łatwiej ją połknąć.
Stosując drugą technikę, czapla powoli brnie po wodzie, aż wypędzi rybę z kryjówki. Następnie zatrzymuje się i powoli rozciąga szyję. Kiedy ofiara znajduje się w zasięgu, wrzuca głowę do wody i przebija ją długim, ostrym dziobem.Po zjedzeniu połowu czapla wznawia swój spacer. Jeśli nie znajdzie wystarczającej ilości ryb na danym obszarze, odlatuje na niewielką odległość i wznawia łowienie.
dodane na fotoforum:
brunat5 2023-06-17
Klasyka . Widziałem to jak wędkuje rybki .Gdyby tak chciała je oddać , to moment i miało by się pełno ryb .Nie trzeba by było moczyć kija i się wpatrywać w spławik .
bisrole 2023-06-18
Domyślam się, że na tych czterech zdjęciach pokazany jest pierwszy sposób łowienia ... :)
Doskonała całość!