Kraina:Pomorze Zachodnie-Wysoczyzna Polanowska
Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:Koszalin
Gmina:Polanów
Wnętrze Franciszkańskiej pustelni na Świętej Górze Polanowskiej.
Ikona znajduje się tu na pamiątkę założenia przez Franciszkanów z Prowincji św. Maksymiliana w Gdańsku pustelni pw. Matki Bożej Bramy Nieba.
Tradycja pustelni wywodzi się z wczesnej tradycji chrześcijańskiej, od Ojców Pustyni (IV wiek). Była i jest bardzo popularna w duchowości chrześcijan wschodnich. Określenia „pustelnia” nie pojmowano dosłownie, a cechą wyróżniającą pustelników nie było życie poza czasem, poza społeczeństwem, czy ucieczka od świata.
Pustelniami nazywano małe klasztory i pojedyncze cele w większych klasztorach. Jedną z bardziej znanych pustelni jest powstała w X-XI wieku pustelnia w pieczarach pod Kijowem.
Św. Franciszek pozwalał, aby po okresie służby ubogim i chorym, bracia, którzy tego pragnęli, mogli się udać na pustelnię, aby tam w ciszy i kontemplacji, odrodzić się duchowo. „Ci, bracia, którzy pragną wieść życie zakonne w pustelniach, niech będą we trzech, a najwyżej we czterech - pisał do swoich braci św. Franciszek - (...) niech mają wspólne miejsce zamknięte, w którym każdy miałby swoją celę, modliłby się w niej i sypiał (...) Niech odmawiają swoje Godziny i wstają na jutrznię (...) Do miejsca zamkniętego, w którym sami mieszkają, niech nie pozwalają nikomu wchodzić ” ( „Reguła dla pustelni”)
dodane na fotoforum: