miejscowość:Malbork

miejscowość:Malbork

Zamek Średni.

Kuchnia konwentu.

zajrzyjmy do kuchni...Przewodnik zaznajamia nas z tematyką kuchenną zamku w Malborku:)

......do produktów mlecznych w kuchni krzyżackiej zaliczają się masło i sery(suszone i wędzone) a roślinnych groch ,gorczyca , mak , kasza , ale także ryż.Produkty mleczne były alternatywą mięsnych jako główny element posiłku w czasie dni postnych.
Na stołach gościły również trunki, płyny, przyprawy.
Trunki, którymi raczył się konwent to piwa , miody i wina .
Na zamku malborskim wyprawiano uczty, na które sprowadzano dla gości wina z najdalszych krańców Europy, np. z Hiszpanii, Grecji i Włoch a wielki mistrz raczył się znacznie lepszymi trunkami niż reszta braci.Istniały z tego powodu osobne piwnice z zawartością dla komtura i osobne dla konwentu .
W zależności od zużytego ziarna wyrabiano piwo z jęczmienia, pszenicy, czasem zaś ziarna mieszając. Trunek warzony z jęczmienia był uważany za mocniejszy a te były produkowane w Gdańsku i Elblągu- Danczker bier ,Elbinges bier.Dla komtura sprowadzano Wismar bier- piwo z Wismaru.
Trzeci rodzaj trunku stanowiły miody pitne , importowane np. z Rygi albo wytwarzane na miejscu. Dla przykładu na stół malborski trafiał zwykły miód od komturów z Tucholi i Człuchowa, jako czynsz uiszczany na rzecz wielkich mistrzów. Miód był konsumowany pod trzema postaciami: w najstarszej formie jako napój, nieco później jako dodatek do potraw, wreszcie jako lekarstwo.Miód był również jedyną substancją do słodzenia.
Do płynów zaliczymy ocet, używany także w postaci aromatyzowanej. W kuchni naturalnie musiały się znaleźć takie produkty jak sól przechowywana w beczkach w dwóch gatunkach: drobno i gruboziarnistej.
Zatem na stołach podczas uczty pojawiły się : jabłka , orzechy, znane na zamku ryby węgorz, okoń, jesiotr,leszcz,jaź,łosoś, ryż, pieczywo , wino krajowe i z południowej Europy,miód pitny, piwo , ocet , miętusy , szafran , goździki, migdały, rodzynki ,moszcz winny.

zdj.2

dodane na fotoforum: