Tokarnia – wieś w Polsce
województwo: świętokrzyskie
powiat: kielecki
gmina: Chęciny, na południe od Chęcin, na trasie z Warszawy do Krakowa (DK7).
⚐..skansen- Muzeum Wsi Kieleckiej.
⚑..Kościół z Rogowa ☝ w Parku Etnograficznym w Tokarni pochodzący z 1761 r.♝
✍..kościół szpitalny pw. Matki Bożej Pocieszenia jest obiektem Parku Etnograficznego w Tokarni od roku 1996. Wcześniej stanowił element krajobrazu Rogowa n. Wisłą k. Opatowca. Budowla nadszarpnięta zębem czasu w 1997 r. została rozebrana i przewieziona do skansenu w Tokarni pod Kielcami. Zrekonstruowany kościółek można oglądać w pełnej krasie w jednym z największych skansenów w Polsce, z obiektami wiejskiej architektury drewnianej Kielecczyzny. W świątyni tej można też uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej, a chętni mogą odbyć swoją ceremonię ślubną.Około 10 metrów od drewnianej świątyni /w prawą stronę zdjęcia/znajduje się obecnie pochodząca z Kazimierzy Wielkiej dzwonnica, której powstanie datuje się na 1848 rok.Dzwonnica ta stanowi około 3/4 wysokości pokazanego kościółka/mam zdjęcie w fotoarchiwum/ .
Drewninany kościół został wzniesiony w Rogowie w 1761 r. z fundacji właściciela tamtejszych dóbr, biskupa przemyskiego i podkanclerzego koronnego przy Auguście III, ks. Michała Wodzickiego.
Na daszku nad wejściem widnieje herb fundatora, ks. Michała Wodzickiego - Leliwa.
✎..Do wnętrza kościółka wchodziłem wejściem znajdującym po prawej jego stronie.
✍..Kościół może być jedną z dwunastu podobnych budowli grupy ciesielskiej powstałych w latach 1744-1774. ten w Rogowie wyróżniał się najbogatszymi zdobieniami.Do dziś zachowało się jedynie sześć kościołów z tej grupy. Podziwiać tu możemy motywy charakterystyczne dla baroku małopolski - wstęgi, roślinne girlandy, putta i rocaile, których nie ma w innych kościołach na południu Polski.
Ponownego poświęcenie kościoła dokonał biskup kielecki ks. Marian Florczyk 28 sierpnia 2002 r...>>>♗
dodane na fotoforum: