O tym, że motyle wabi woń kwiatów lub słodkich owoców przekonywać nikogo nie trzeba. Jednak spora część spośród nich ma zupełnie inne gusta. Do tego grona należą jedne z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych motyli Polski – mieniaki.
Motyle dorosłe są bardzo płochliwe i trudne w obserwacji. W słoneczne popołudnia latają wysoko w koronach drzew. Mieniaki można spotkać na skrajach lasów liściastych lub leśnych drogach, gdzie chętnie siadają na wilgotnej ziemi.Właśnie na ziemi udało mi się go sfotografować.
Mieniak strużnik (Apatura ilia) - owad z rzędu motyli.
Skrzydła o rozpiętości 60-70 mm. Skrzydła samca są z wierzchu czarno-brunatne, z liliowym połyskiem, samicy szaro-brunatne, bez połysku. Na wierzchu przednich skrzydeł czarna plamka (z pomarańczową obwódką), na tylnych skrzydłach biała przepaska. Istnieją jednak również motyle u których białe elementy zastąpione zostały żółtymi.
Owady dorosłe można spotkać od końca czerwca do początku sierpnia. W odróżnieniu od większości motyli dziennych mieniaki strużniki (i blisko spokrewnione z nimi mieniaki tęczowce) żywią się nie nektarem, ale sokiem wyciekającym z ran na drzewach i płynami zawartymi w gnijących substancjach.
dodane na fotoforum:
henkosz 2016-06-28
rownież pozdrawiam. U mnie w pracy mam okazję na co dzień spotykać różne motyle ale trudno je uchwycić w stanie spokoju ,są bardzo ruchliwe a i nie zawsze mam ze sobą aparat fotograficzny.Wczoraj spotkałem na swojej drodze również dwa dziczki,byłem wtedy bez kamery ,ale „ dorwę ” je jeszcze :))...>>>