Bajgle krakowskie

Bajgle krakowskie

wierzb

wierzb 2012-02-07

Miłego wtorku życzę i pozdrawiam ciepło :-))

mariano

mariano 2012-02-07

"
Bajgiel (niem. Bügel – pałąk, od biegen – wyginać) – żydowskie pieczywo wypiekane od XVII wieku. Często bywa mylony z obwarzankiem.

Bajgiel został wymyślony w Europie Środkowej, prawdopodobnie w Krakowie, jak wskazuje dokument z 1610 wzmiankujący bajgle jako prezenty dawane kobietom po urodzeniu dziecka. Inne, częste wyjaśnienie pochodzenia bajgla głosi, że przybył on do Polski jako prezent z Wiednia, na cześć zwycięstwa króla Jana Sobieskiego nad Turkami w 1683 .

Ok. 1900 emigranci żydowscy przenieśli bajgle na Manhattan. Piekarze do 1950 wyrabiali je ręcznie, później zaczęto je produkować maszynowo, co spowodowało szybką, opłacalną produkcję żydowskiego pieczywa.

W 1927 pochodzący z Polski piekarz, Harry Lender przybył do New Haven w Connecticut i założył pierwszą w Stanach Zjednoczonych fabrykę bajgli poza Nowym Jorkiem. Jego firma jako pierwsza wyprodukowała mrożone bajgle, a wprowadzając bajgle do supermarketów rozpowsze...

mariano

mariano 2012-02-07

...chniła je wśród mas. "

Wikipedia

mariano

mariano 2012-02-07

"
Obwarzanek – wytrawne pieczywo o średnicy kilkunastu centymetrów (12-17 cm), posypane makiem, solą, sezamem lub innymi posypkami.

Jeden z symboli Krakowa, produkt o chronionym oznaczeniu geograficznym w Unii Europejskiej. "

Wikipedoa

mariano

mariano 2012-02-07

"
Krakowscy piekarze martwią się, że ich obwarzanki notorycznie mylone są z wywodzącymi się z żydowskiej tradycji bajglami. Postanowili więc sprowadzić do Krakowa recepturę oryginalnych nowojorskich bajgli, by pokazać różnicę pomiędzy obydwoma wypiekami.

Chcą tym samym przekonać Unię Europejską, że wypiek powinien zostać uznany polskim produktem tradycyjnym i dostać certyfikat.

- Bajgle to nie obwarzanki! - oburza się Kazimierz Czekaj, inicjator rejestracji krakowskiego obwarzanka w UE. - To są dwa zupełnie inne pieczywa. Odzywają się do nas ludzie z całego kraju zainteresowani konsumpcją obwarzanków. Tyle że wielu z nich nie ma pojęcia, co my tak naprawdę pieczemy. Wypytują nas o bajgle, a przecież w Krakowie nie ma żadnych bajgli! - dodaje zirytowany. "

Wikipedia

mery50

mery50 2012-02-07

Na krakowskim Rynku można kupić smaczne obwarzanki krakowskie.
Obwarzanki to symbol Krakowa
Krakowski Rynek bez wózków z obwarzankami nie byłby taki sam.
Trudno wyobrazić sobie podróż do Krakowa bez zakupu tego tradycyjnego krakowskiego wypieku jakim jest obwarzanek.

Pierwszy raz spotkałam się z nazwą bajgle zamiast obwarzanki.
Dla jednych obwarzanek to precel, inni z kolei precle mylą z bajglem. Prawdą jest jednak, że obwarzanek, precel i bajgiel to trzy, zupełne różne produkty.

mariano

mariano 2012-02-07

Przepraszam !
Powyższe zacytowano z Gazeta.pl Kraj

henrykz

henrykz 2012-02-08

Zobaczyłem w Wikipedii zdjęcie bajgla. Pamiętam Kraków 70 lat, pamiętam żydów krakowskich ale takich wyrobów nie pamiętam. Pamiętam natomiast, że wymiennie używano nazwy bajgiel (bardziej po krakowsku) dla nazwy obwarzanek. Pewno ito tamto jest prawdą. A precel to zupełnie co innego niż obwarzanek.

basia2

basia2 2013-07-14

Bedac w Krakowie objadam sie nimi..

dodaj komentarz

kolejne >