Port lotniczy Berlin-Tempelhof (niem. Flughafen Tempelhof) - nieczynny port lotniczy w Berlinie położony, ok. 4 km od centrum, w dzielnicy Tempelhof-Schöneberg.
W 2005 obsłużył około 545,6 tys. pasażerów, ale już w 2007 tylko 350 tys. pasażerów. Złote dni lotniska przypadają na lata siedemdziesiąte, w 1973 roku pasażerów odprawiono aż 4,779 mln.
Lotnisko było czynne do 30 października 2008 roku. Przewiduje się ogłoszenie konkursu na projekt zabudowy tego placu w sercu miasta. Obecnie lotnisko zamieniono na park miejski. Pasy startowe dostępne są dla rolkarzy, rowerzystów i biegaczy. Dla osób przychodzących na spacer z psem wyznaczono specjalną, odgrodzoną część trawnika. Przy wejściach uruchomiono punkty informacyjno-promocyjne. Budynek terminalu jest odgrodzony i niedostępny dla osób postronnych. Istnieją plany zabudowy lotniska - budowy na nim stadionu piłkarskiego lub parku rozrywki.
W Polsce w latach 80., w związku z falą uprowadzeń samolotów LOTu do Berlina Zachodniego, popularnym żartem było rozwijanie nazwy polskiego narodowego przewoźnika, jako skrótu od Landing On Tempelhof (ang. lądowanie na lotnisku Tempelhof), Landet Oft in Tempelhof (niem. ląduje często na Tempelhof)[1] lub Linie Okęcie-Tempelhof, a także Lotnisko Obsługujące Tempelhof.[potrzebne źródło] Piosenkę pod tytułem \"Tempelhof\" nawiązującą do porwań samolotów w czasach komunizmu wykonywał Maciej Zembaty.