Mimo iż był to kościół protestancki, Rada Parafialna miejscowej parafii katolickiej, pismem z dnia 23 lipca 1947 roku wystąpiła z wnioskiem do Wojewódzkiego Związku ,,Samopomoc Chłopska\\\\\\\" w Katowicach, nowego zarządcy parku, o przekazanie całego obiektu na własność parafii w Świerklańcu.
W tych latach czyniono przymiarki do rozbiórki świątyni i grobowca, zaś żeby zachować pozory działania w majestacie prawa pozyskano nawet pozytywną opinię inż. Romana Romańskiego, konserwatora zabytków Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, który oświadczył, ,,że kościółek ten nie jest obiektem zabytkowym i nie przedstawia żadnej wartości historycznej\\\\\\\".
Wniosek Rady Parafialnej został dopiero pozytywnie rozpatrzony po 10 latach, a konkretnie 25 czerwca 1957 roku.
W roku 1958 pojawiła się kolejna przeszkoda, wprowadzono obowiązkową opłatę za wstęp do parku i na teren kościółka. A już w następnym roku wprowadzono zakaz odprawiania Mszy św. i nabożeństw. Ta decyzja spowodowała nadejście ciężkich lat dla kościółka i mauzoleum. W dniu 24 listopada 1959r. w domu PTTK na terenie Komunalnego Ośrodka Wypoczynkowego w Świerklańcu odbyła się konferencja, wtedy też po raz kolejny postanowiono że kościółek zostanie przebudowany na kompleks basenów kąpielowych, gdzie w świątyni protestanckiej miały znaleźć się natryski, przebieralnie i szatnie.
Kolejną ważną datą w historii tego miejsca jest 14 maja 1982 roku, wtedy to, po staraniach ówczesnego ks. proboszcza Kazimierza Wyciślika, wojewoda katowicki, zezwolił na przeprowadzenie remontu całego obiektu wraz z przekazaniem go na rzecz parafii.
dodane na fotoforum: