We wnętrzu świątyni na szczególną uwagę zasługuje wycięta ściana tęczowa z krucyfiksem podtrzymywanym przez anioła. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, pochodzący z 1585 r. W 1958 r. obraz był konserwowany przez bocheńskiego artystę Waleriana Kasprzyka. Ołtarze boczne są rokokowe i pochodzą z 2. połowy XVIII w. W bocznym ołtarzu lewym znajduje się m.in. barokowy obraz Matki Boskiej Różańcowej namalowany ok. 1740 r., a w ołtarzu prawym obraz świętych Dominika i Franciszka z XVIII w.
Wśród ludności krąży legenda, że stare drzwi do zakrystii z okuciami pochodzą z baszty pobliskiego zameczku w Chrostowej. Wrota te, były kilkakrotnie przenoszone z gródka do kościoła, lecz za każdym razem wracały. Dopiero kiedy na Boże Ciało wyruszyła tam procesja, drzwi pozostały w kościele już na zawsze.
Jeden z dziedziców Sobolowa brał udział w wyprawie Sobieskiego z odsieczą Wiednia. Dwie zdobyte przez niego w bitwie chorągwie tureckie przerobione zostały na ornaty do kościoła, z których jeden został przekazany do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie i był pokazywany na słynnej wystawie na Wawelu w 1983 r. (w trzechsetną rocznicę bitwy).
(Historia Ziemi Bocheńskiej - Janusz Paprota)
dodane na fotoforum:
iwatoja 2018-01-21
Wnętrza tych wiejskich kościołów są niepowtarzalne:) Mają swój urok i klimat.
Pozdrawiam:)))
ibek47 2018-01-22
Pozdrawiam ciepło z obficie zasypanego
śniegiem grodu Kraka!
Piękne, ciepłe wnętrze.
Życzę dobrego poniedziałku!
fantazi 2018-01-22
Wnętrze tej świątyni zachwyca !!! :)
Pozdrawiam i miłego poniedziałkowego popołudnia życzę :)