KAPADOCJA/CAPPADOCJA

KAPADOCJA/CAPPADOCJA

Kapadocja to nazwa historycznej krainy w Anatolii (obecna Turcja), położonej między Morzem Czarnym a Górami Taurus. Jej granice nie są wyraźnie zdefiniowane, ponieważ Kapadocja nie jest pojęciem administracyjnym, lecz wynikającym z tradycji i odmienności krajobrazowej regionu. W przybliżeniu obejmuje obszar około 600 kilometrów kwadratowych. W średniowieczu był to ważny ośrodek chrześcijaństwa. Obecnie to region przez wielu uważany za najpiękniejszy w Turcji.

Kapadocja słynie przede wszystkim z tzw. księżycowego krajobrazu, który tworzą licznie występujące tutaj formy tufowe. W tufowych skałach powstało kilkadziesiąt podziemnych miast, w których obecnie niejednokrotnie nie brakuje takich zdobyczy cywilizacyjnych, jak prąd, elektryczność i telewizja. To miejsce, w którym niezwykłe piękno natury łączy się z dokonaniami technicznymi.

Region został ukształtowany około 60 milionów lat temu przez otaczające go trzy aktywne wulkany Erciyes, Hasan oraz Göllü. Wyrzucany podczas erupcji popiół w połączeniu z piaskami wytworzył tuf, czyli charakterystyczny rodzaj miękkiej skały osadowej, która łatwo podlega erozji na skutek działania wiatrów i wód. To właśnie one przez miliony lat wyrzeźbiły niepowtarzalny księżycowy krajobraz Kapadocji. Nowe podziemne miasta tego obszaru są wciąż odkrywane, a te już znane wciąż poszerzają swoje granice.

Do największych atrakcji turystycznych Kapadocji zaliczyć można: Uchisar (skalne miasto z licznymi skalnymi kościołami, z których najbardziej znane znajdują się w Goreme i Soqanli), Derinkuyu i Kaymakli oraz inne podziemne miasta, tufowe doliny (Dolina Miłości i Dolina Wyobraźni), a także Dolinę Ihlary (prawdziwą oazę zieleni w przepięknym wąwozie z fantastycznymi ostańcami).

dodane na fotoforum: