W 1848 roku właścicielem dóbr rycerskich Czernica został baron von Roth. W 1928 roku dwór czernicki został wydzierżawiony Henrykowi Mullerowi, synowi właściciela dworu w Kornowacu. Od śmierci Mullera w 1937 roku do końca drugiej wojny światowej dworem zarządzał Schlesinger. W 1945 roku czernickie dobra dworskie zostały rozparcelowane przez Urząd Ziemski w Rybniku.
Pałac pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku. Był kilkakrotnie przebudowywany i przerabiany przez dawnych właścicieli. Dwór, zwany potocznie „Zomkiem”, otaczał był park o powierzchni 2 ha. Do pałacu przylegały dwa duże stawy i karczma. Zabudowania obejmowały ponadto budynki dla zarządcy, pracowników dworskich („kazamat”), stodoły, obory i piętrowy spichlerz.
Po zakończeniu II wojny światowej dwór przestał pełnić swą dawną funkcję. Został przejęty przez państwo. Ziemię dworską rozparcelowano a w pałacu utworzono Urząd Stanu Cywilnego. W latach 1948-49 w pałacu mieściła się Szkoła Rolnicza. Potem pałac i zabudowania dworskie zaadoptowały Zakłady Mięsne w Bytomiu. Dobudowano chlewnie i powstała Tuczarnia Czernica. W pałacu znajdowały się biura, świetlica, mieszkania dla kierownika, zootechnika i kilku pracowników.
W 1993 roku zlikwidowano tuczarnię a pałac i pozostałe budynki przekazano Radzie Sołeckiej. Po dokonaniu remontu, nadzorowanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, pałac został przeznaczony na działalność kulturalną, jako Ośrodek Kultury „Zameczek”. W budynku mieści się sala bankietowa i kawiarnia.